دانشگاه آزاد مشهد و فنی تهران در قرق نیروهای فشار

شنبه, 7ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

دانشجویان معترض در دو دانشگاه محبوس شده‌اند و شماری از مردم به کمک آنها شتافته‌اند. در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده که هر کس از پردیس امیرآباد بیرون می‌آید، بازداشت می‌شود. دانشگاه آزاد مشهد در حلقه ماموران محصور است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی و شاهدان میدانی می‌گویند جو امنیتی در اطراف دانشکده فنی دانشگاه تهران سنگین است و هر دانشجویی از خروجی امیرآباد بیرون می‌آید، بازداشت می‌شود. وحید آنلاین به نقل از منابع خود نوشته است: «لباس شخصی‌ها هر کس از نرده‌های پشتی دانشگاه می‌پره بیرون رو هم می‌گیرند.»

به گزارش وحید آنلاین، در کوی دانشگاه تهران تجمع و تظاهراتی در حمایت از دانشجویان محبوس فنی با این شعار جریان دارد: «بی‌غیرتا نشستن، فنی‌هامون تو حبس‌ان.»

دانشگاه آزاد مشهد از بعد از ظهر شنبه ۷ آبان در محاصره نیروهای امنیتی  قرار دارد.  ویدئویی در اینستاگرام ۱۵۰۰ تصویر نشان می‌دهد که دانشجویان با تاریک شدن هوا هم‌چنان محبوس هستند و شهروندانی نیز پس از اطلاع از ماوقع، به سمت محل می‌دوند و خودروها نیز در اطراف دانشگاه بوق ممتد می‌زنند. 

هم‌زمان، کانون مدافعان حقوق کارگر از حمله نیروهای امنیتی به خوابگاه امیرکبیر اراک با تفنگ ساچمه‌ای، شوکر و گاز اشک‌آور خبر داده و نوشته که برخی دانشجویان زخمی شده‌اند.

یورش به دانشگاه‌ها و محاصره دانشجویان در روزی صورت گرفته که فرمانده سپاه پاسداران از جوانان خواست دیگر به خیابان نیایند و در تهدیدی ضمنی از آخرین روز اعتراضات یاد کرد. 

اعتراضات شامگاهی، ادامه بازداشت و ارعاب

در رشت، آستارا، یزد، اراک و چند شهر کردنشین تجمعات شبانه برگزار شده است. معترضان در آستارا موتورهای ماموران امنیتی را سوزانده‌اند. ویدئویی نیز از اعتراضات شبانه و برافروختن آتش در خیابان در لشت نشا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

یکی از ویدئوها از یزد، مقاومت معترضان در برابر ماموران گارد ویژه را نشان می‌دهد.

در سقز، مریوان، بوکان، روانسر و پیرانشهر نیز مردم در خیابان‌ها آتش روشن کرده و شعار دادند. کولبر نیوز نوشت، نیروهای امنیتی جاده نایسر به سمت باوریز را مسدود کردند و مردم نیز متقابلا به دهداری و پایگاه سپاه در باوریز حمله بردند.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشت در پایان مراسم چهلم مینو مجیدی و هنگام شعار دادن شرکت‌کنندگان در اطراف آرامستان میناباد کرمانشاه، به سمت جمعیت تیراندازی شد و تعدادی از حاضران نیز بازداشت شدند.

این شبکه  به نقل از منابع خود، از حمله نیروهای امنیتی نظامی به معترضان در شهرهای کردنشین با گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور خبر داد.  

سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” ویدئویی منتشر کرده که مقاومت و ادامه اعتراض در چهارراه موسک مریوان را زیر شلیک ممتد ماموران نشان می‌دهد.دستگیری یک خبرنگار ورزشی 

روزنامه شرق از بازداشت یک خبرنگار  خود خبر داد و نوشت، سعیده فتحی روزنامه‌نگار ورزشی باسابقه از عصر یکشنبه ۲۴ مهر بدون هیچ توضیح یا تفهیم اتهامی در خانه‌اش دستگیر شده است. بازداشت خانم فتحی یک روز پس از آتش‌سوزی در اوین صورت گرفته است. نزدیکان سعیده فتحی گفته‌اند که پیگیری‌ها‌یشان برای مشخص شدن علت امر در روزهای گذشته بی‌پاسخ مانده است. 

این روزنامه‌نگار ورزشی ۲۰ سال سابقه کار با رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف داخلی را دارد.

حمایت مدیر مسئول “هم‌میهن” از الهه محمدی

غلامحسین کرباسچی، مدیر مسئول روزنامه‌هم میهن نیز در واکنش به اتهامات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه علیه دو خبرنگار زن، از گزارش‌دهی الهه محمدی در باره خاکسپاری مهسا امینی دفاع کرد. او به ایلنا گفت: «مشابه این گزارش نیز در خبرگزاری فارس و با جزییات بیشتر تهیه شده است. اگر فضای رسانه‌ در داخل کشور به گونه‌ای باشد که خبرنگاران بتوانند خبر صحیح را منتشر کنند، این بیشتر به نفع امنیت کشور است.»

دو نهاد اطلاعاتی اصلی در جمهوری اسلامی، الهه محمدی و نیلوفر حامدی، خبرنگار شرق را “عوامل آموزش‌دیده آمریکا” معرفی کرده‌‌اند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در اطلاعیه‌ای با محکوم کردن این رویه، از پیگیری قضایی اتهامات مطروحه خبر داده است. 

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.