زنان سرشناس ۱۴ کشور: ایران فورا از کمیسیون زنان سازمان ملل اخراج شود

یکشنبه, 8ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم ایتالیا در رم. شنبه ٧ آبان ۱۴۰۱

تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم ایتالیا در رم. شنبه ٧ آبان ۱۴۰۱

جمعی از زنان سرشناس از ۱۴ کشور جهان روز یکشنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد شدند.

امضاکنندگان نامه که از جمله شامل هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا، میشل اوباما و لورا بوش بانوهای نخست سال‌های پیش آمریکا، و ملاله یوسف‌زای برنده جایزه صلح نوبل هستند، سرکوب شدید معترضان مسالمت‌جو توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند.

آنها با اشاره به آغاز دوره چهارساله ایران در کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل در اوایل سال جاری میلادی گفته‌اند این نهاد برجسته جهانی منحصرا به ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان اختصاص دارد و ظلم و ستم نظام‌مند و طولانی‌مدت جمهوری اسلامی بر زنان ایرانی دولت جمهوری اسلامی را فاقد صلاحیت عضویت در این نهاد می‌کند.

در این نامه به نابرابری جنسی و جنسیتی و تبعیض قانونی علیه زنان ایرانی در زمینه ازدواج، طلاق، ارث، حضانت فرزند، و پوشش زیر سایه جمهوری اسلامی اشاره شده است.

امضاکنندگان نامه هشدار داده‌اند بدون مداخله خارجی در بالاترین سطح‌ها، خشونت و کشتن ایرانیان ادامه خواهد یافت و با گذشت هر روز از عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون زنان سازمان ملل، ضربه بیشتری به اعتبار این نهاد وارد می‌شود.

به گفته آنها، اکنون لحظه حساسی برای رهبران جامعه جهانی است تا از طریق همبستگی با زنان و دختران ایرانی، حمایت آشکار و بی‌پرده خود از حقوق زنان را اعلام کنند.

از دیگر امضاکنندگان برجسته این نامه که در عرصه‌ سیاست، تجارت، حقوق بشر، و هنر فعال هستند می‌توان به اپرا وینفری برنامه‌ساز و مجری تلویزیون در آمریکا، کریستیا فریلند جانشین نخست‌وزیر و وزیر دارایی کانادا، و نادیا مراد برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر اشاره کرد.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.