موج جدید تجمع‌ در دانشگاه‌ها در واکنش به تعلیق دانشجویان معترض

دوشنبه, 9ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

در واکنش به ممنوعیت اعمال شده از سوی حکومت برای ورود تعدادی از دانشجویان معترض به دانشگاه‌ها، موج جدیدی از بیانیه‌ها و تحصن‌ها در دانشگاه‌های مختلف شهرهای سراسر کشور به راه افتاده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، جمعی از دانشجویان در چند دانشگاه در تهران، از جمله دانشگاه الزهرا، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه بهشتی، دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد تهران شمال، دانشگاه علامه طباطبایی سر کلاس‌های درس خود حاضر نشدند و در اعتراض به تعلیق گروهی از دانشجویان معترض تحصن کردند. 

دانشجویان دانشگاه بهشتی در تجمع گسترده خود در صحن دانشگاه فریاد «‌آزادی آزادی» سردادند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور از تحصن دانشجویان دانشگاه شریف مقابل سردر این دانشگاه در اعتراض به منع ورود تعدادی از دانشجویان خبر داد. 

همزمان با این تحصن‌ها، دانشجویان برخی دانشگاه‌ها بیانیه‌هایی را نیز در محکومیت سرکوب اعتراضات دانشجویی منتشر کردند.

به عنوان نمونه، در بیانیه دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ تهران که روز دوشنبه منتشر شد، «برخورد وحشیانه حراست حقیر دانشگاه» محکوم شده و «به مجازی شدن کلاس‌ها به مدت دو هفته بدون عنوان هیچ دلیلی از سوی هیئت دانشگاه» اعتراض شده است.

این دانشجویان از استادان خود نیز خواستند به این اعتصاب بپیوندند.

دانشجویان دانشکده معدن دانشگاه تهران نیز در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به «‌سرکوب وحشیانه و دستگیری‌های گسترده هم‌کلاسیان خود» اعلام کردند تا برآورده شدن تمامی خواسته‌هایشان از جمله آزادی دانشجویان بازداشتی به اعتصاب و تحصن و تجمع اعتراضی ادامه می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات در بیانیه‌ای بر تحریم کلاس‌های درس به دلیل سرکوب‌های فراگیر و خشونت‌آمیز و بازداشت دانشجویان تاکید کردند 

دانشگاه‌های دیگر شهرهای ایران، از جمله دانشگاه آزاد شیراز، دانشگاه آزاد سنندج، دانشکده داروسازی گیلان، نیز روز دوشنبه صحنه تحصن‌های جدید بود.

«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «‌زن زندگی آزادی» و «‌با خون ما نوشتین، مهسا رو ما نکشتیم» از جمله شعارهای سرداده شده در این دانشگاه‌ها بود و دانشجویان داروسازی گیلان در رشت نیز با گرفتن دست‌های یکدیگر، ترانه «‌یار دبستانی» را در محوطه دانشگاه همخوانی کردند.

در دانشگاه مدنی آذربایجان در تبریز نیز دانشجویان در اعتراض به بازداشت آرمیتا پاویر دانشجوی زیست‌شناسی سلولی مولکولی روز دوشنبه تجمع کردند. 

همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود در حمایت از دانشجویان بازداشتی و در همراهی با خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در محوطه دانشگاه دست به تجمع زده و شعار «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد» و «هیز تویی هرزه تویی، دختر آزاده منم» سردادند.

موج جدید تحصن‌ها و تجمع‌های دانشجویی در ایران در حالی است که روز شنبه، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، دانشجویان را تهدید کرد و تعداد دانشجویانی را که به قول او «پژواک صدای دشمن شده‌اند» اندک دانست.

او تهدید کرد: «ای دانشجویان و جوانان به گوش باشید که ملت ایران پذیرای این حرکات و هتک حرمت‌ها و ارزش‌ها نخواهند بود.» 

اما تجمع‌های گسترده و پیاپی دانشجویان در روزهای یکشنبه و دوشنبه حاکی است که این تهدید فرمانده سپاه همچون سرکوب‌های بیش از چهل روز گذشته، تاثیری در تداوم اعتراضات دانشجویی نداشته است.

از: ایران اینترنشنال

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.