اعتراضات ایران؛ کانادا چهارمین بسته تحریمی را علیه عاملان نقض حقوق بشر اعمال کرد

دوشنبه, 9ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

حمایت ایرانیان مقیم کانادا از اعتراضات ایران در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد

رادیو فردا

وزارت خارجه کانادا از اعمال تحریم‌های جدید علیه چهار مقام ارشد و دو نهاد جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این چهارمین بسته تحریمی دولت کانادا به‌دلیل سرکوب گسترده و خونین معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، روز دوشنبه ۹ آبان در بیانیه‌ای به مناسبت اعمال دور چهار تحریم‌های این کشور علیه تهران گفت: «از آن‌جا که مردم ایران شجاعانه خواستار آینده‌ای بهتر هستند کانادا به حمایت از آن‌ها ادامه می‌دهد».

حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران، احمد فاضلیان معاون دادستانی کل کشور، اسدالله جعفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران و سید مرتضی موسوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان مازندران به لیست تحریم‌های کانادا اضافه شده‌اند.

بیانیه وزارت خارجه کانادا می‌گوید: «نیروی انتظامی، نهادی که در سرکوب مرگبار و دستگیری خودسرانه معترضان غیرمسلح ایرانی، به ویژه از طریق یگان‌های ویژه مشارکت داشته» مشمول تحریم‌های جدید است.

وزارت خارجه کانادا در دور جدید تحریم‌ها همچنین «جامعه‌المصطفی العالمیه»، نهاد آموزشی وابسته به جمهوری اسلامی برای اشاعه شیعی‌گری در جهان را نیز به لیست تحریم‌ها اضافه کرده و گفته است این نهاد، ایدئولوژی رژیم را از طریق شاخه‌های جهانی خود در خارج از کشور گسترش می دهد: «دانش‌آموختگان این نهاد آموزشی همواره در نیروی قدس که شاخه عملیات برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، جذب شده و برای حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه و اجرای سیاست خارجی بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای رژیم ایران اعزام می‌شوند».

وزارت خارجه کانادا می‌افزاید این کشور دلایلی دارد که این افراد و نهادها در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر چه در ایران و چه در فعالیت‌های بدخواهانه رژیم در خارج از کشور، مشارکت داشته‌اند.

تحریم‌های جدید کانادا معاملات با افراد و نهادهای فهرست شده را ممنوع می‌کند و هرگونه دارایی احتمالی آن‌ها در کانادا را مسدود خواهد کرد. همچنین افراد فهرست شده، طبق قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان برای کانادا غیرقابل پذیرش هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.