برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره نقض حقوق‌بشر در ایران

چهارشنبه, 11ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره نقض حقوق‌بشر در ایران

ایران وایر

نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق بشر در ایران، موسوم به «آریا- فورمولا» روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ برگزار شد.

در این نشست که با همکاری آمریکا و آلبانی، در نیویورک برگزار شد، «جاوید رحمان»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران، «شیرین عبادی»، حقوق‌دان ایرانی برجسته و برنده جایزه صلح نوبل، «نازنین بنیادی»، بازیگر وفعال حقوق‌بشر ایرانی‌-تبار و  «ایندا توماس گرینفیلد»، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، درباره وضعیت نقض حقوق بشر در ایران سخنرانی کردند. 

جاوید رحمان که در این نشست به صورت مجازی شرکت داشته، اعلام کرد که پیش تر هم گفته است که مقامات جمهوری اسلامی در برابر نقض حصصو اساسی شهروندان ایران دارای مصونیت قضایی هستند.

او همچنین با اشاره به تبعیض‌های گسترده علیه زنان و دختران ایرانی در قوانین خانواده، مدنی، اشتغال، فرهنگ و اجتماع، گفت که «تحقیقات جمهوری اسلامی درباره قتل مهسا امینی شکست‌خورده است.» 

آقای رحمان پیش از این نیز، همگام با طومار تهیه شده توسط عفو بین الملل و امضا شده توسط صدها هزار نفر در جهان، در بیانیه‌ای خواستار ایجاد مکانیزمی مستقل برای تحقیق درباره سرکوب اعتراضات در ایران شده بود. او در این نشست نیز مجددا بر ضرورت ایجاد این مکانیزم تاکید کرد. 

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، همچنین اعلام کرد که مهسا امینی، تنها قربانی خشونت سیستماتیک حکومت ایران علیه زنان نبوده و تاکنون بیش از ۴۰ کودک که بسیاری از آن ها دختران نوجوان بودند نیز در جریان اعتراضات به دست ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل هم با تاکید بر این‌که تاکید کرد که با روی کار آمدن یک حکومت دمکراتیک در ایران تنش‌ها در منطقه کاهش خواهد یافت، از حکومت‌های دمکراتیک جهان خواست تا سفرای خود را از ایران فرا بخوانند و سطح روابط دیپلماتیک را به کاردار کاهش دهند.

او همچنین از کشورهای جهان خواست که اجازه ندهند مردم ایران بیش از این داغدار شوند و کمک کنند که «ارتباط مردم ایران با جهان قطع نشود.»

نازنین بنیادی، فعال سرشناس حقوق‌بشر ایرانی‌-تبار نیز با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی «غیرقابل اصلاح» است، از کشورهای جهان خواست تا در برابر نقض حقوق اساسی معترضان در ایران، سکوت نکنند.

بنیادی تاکید کرد که از زمان تاسیس جمهوری اسلامی تا کنون هزاران نفر قربانی سیاست‌های حکومتی شده‌اند که حتی به قانون اساسی خود هم پایبند نیست.

در این نشست، خانم لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم در سخنرانی کرده و با اشاره به نقض گسترده حقوق زنان در ایران گفت: «ما باید نقض حقوق بشر در ایران را محکوم و ناقضان حقوق بشر را تحریم کنیم» او در عین حال تصریح کرد که «تغییر حکومت باید از داخل ایران صورت گیرد.»

در هفته های گذشته حکومت ایران از سوی بسیاری از کشورهای جهان تحت فشار قرار گرفته تا سرکوب معترضان را پایان بخشد. با این‌وجود، گزارش‌ها و ویدیوها از شهرهای مختلف ایران حاکی از تشدید سرکوب معترضان و دانشجویان در ایران است. 

پیش از این کانادا و آمریکا در اقدامی عملی اعلام کردند که درباره اخراج ایران از کمیسیون مقام زنان سازمان ملل متحد، مصر هستند. 

همچنین دولت کانادا نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورهای «گروه هفت» که شامل کانادا، آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا و ژاپن می‌شوند نیز به‌دنبال روش‌های برای همبستگی با مردم ایران در اعتراضات آن‌ها در سرتاسر جهان هستند.

ایران در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی برای عضویت در این کمیسیون توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل انتخاب شد و قرار بود چهار سال در این کمیسیون باقی بماند.

تحلیل‌گران می گویند که اخراج جمهوری اسلامی از این کمیسیون می‌تواند بر توان پروپاگاندای حکومت تاثیر گذاشته و از سرکوب زنان در ایران بکاهد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.