جو امنیتی در دانشگاه‌ها؛ ادامه تجمع و تحصن دانشجویان

شنبه, 14ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

 

دانشجویان در اعتراض به “تعلیق، اخراج و ربوده‌شدن” تجمع اعتراضی و تحصن خود را در برخی از دانشگا‌های کشور آغاز کردند. شمار کشته‌شدگان خیزش مردمی به ۳۱۴ نفر رسید که در میان آنها ۴۷ کودک وجود دارد.

دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات علامه طباطبایی تهران در اعتراض به تعلیق برخی از دانشجویان معترض این دانشگاه، کلاس‌های درس را تحریم کردند. به گفته این دانشجویان برخی از هم‌کلاسی‌های اخراج شده آنها بدون خوابگاه و سرپناه هستند.

دانشجویان دانشگاه یزد نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند که برای مقابله با تعلیق، اخراج و ربوده شدن برخی از دانشجویان این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های استان کلاس‌های درس خود را تحریم می‌کنند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۴ آبان با انتشار تصویری از تحصن دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تهران نوشت تحصن این دانشجویان در اعتراض به تفتیش و ممنوع‌ الورود کردن دانشجویان صورت گرفته است.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد 

در روز شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) دانشجویانِ آزاد مشهد نیز با سردادن شعارهایی در محوطه این دانشگاه، تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

دانشگاه آزاد سنندج، دانشکده علوم‌اجتماعی تهران و دانشگاه گیلان نیز تحصن و تجمع اعتراضی خود را آغاز کردند.

مخالفت ۹۱ استاد دانشگاه مازندران با صدور احکام انظباطی

۹۱ استاد دانشگاه مازندران از مسئولان این دانشگاه خواستند از صدور هر گونه احکام انضباطی برای دانشجویان خودداری کنند.

در این نامه گفته می‌شود: «ما به‌عنوان معلمان این دانشگاه ترجیح می‌دهیم، به‌جای رفتار سربازمآبانه و تهدید به حذف درس و حضور و غیاب سختگیرانه، بذر اعتماد و همدلی را در دل دانشجویان خود بکاریم.»

صدا و سیما: دانشجویان برای ریختن ترس مشروب می‌خوردند

اما برخلاف همبستگی و همراهی استادان دانشگاه با دانشجویان رسانه‌های ایران از جمله صدا و سیما تبلیغات و کارزار گسترده‌ای علیه دانشجویان به راه انداخته‌اند.

کارشناس برنامه “جهان‌آرا در شبکه افق” صدا و سیما ادعا کرد: «دانشجو‌ها برای اینکه ترسشان در اعتراضات بریزد، مشروب می‌خوردند.»

خبرگزاری فارس: ممنوع‌الورود کردن دانشجویان قانونی است

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری هم در مصاحبه با خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه ضمن دفاع از اخراج  و تعلیق دانشجویان گفته است “ممنوع الورود کردن دانشجویان به دانشگاه‌ها کاملا قانونی” است.

تهدید مستقیم حفاظت دانشگاه تهران

روز شنبه ۱۴ آبان “شوراهای صنفی دانشجویان”  ویدئوهایی از تحصن دانشجویان  دانشگاه تهران منتشر کرده که در آن شخصی که گفته می‌شود “رئیس حفاظت فیزیکی دانشگاه تهران” است، دانشجویان را تهدید به راه دادن نیروهای نظامی به داخل محوطه دانشگاه می‌کند و از آنها می‌خواهد که به تحصن پایان داده وبه کلاسهای‌‌شان بازگردند.

اعتصاب کسبه در سقز، کرج و تجریش تهران

هم‌زمان با تحصن دانشجویان بازاریان و کسبه در برخی از شهرهای ایران از جمله سقز، کرج و منطقه تجریش تهران اعتصاب کردند و به خیزش مردمی پیوستند. 

دزدیدن ۲۰ شهروند دهلرانی 

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” بیش از ۲۰ شهروند اهل دهلران از سوی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ربوده شده‌اند که هویت هفت تن از آن‌ها به نام‌های مریم چامه، احسان ملکی، محمدامین احمدی، عارف میرزایی، روح‌الله احمدی، حیدر دارایی و امین حق‌مرادی برای هەنگاو احراز شدە است.

به گفته این نهاد حقوق بشری اطلاع دقیقی از سرنوشت و محل نگهداری این افراد در دسترس نیست و پیگیری‌های خانواده‌های آنها نیز بی‌نتیجه مانده است.

پخش ترانه “برای” در تلویزیون آلمان توسط رعنا منصور

رعنا منصور، خواننده ایرانی-آمریکایی در فینال برنامه تلویزیونی “صدای آلمان” ورژن انگلیسی ترانه “برای” شروین حاجی‌پور را اجرا کرد.

این ترانه توسط هیات داوران و تماشاگران با کف‌زدن‌های طولانی مورد استقبال قرار گفت. 

یکی از اعضای هیات داوران تی‌شرتی پوشیده بود که روی آن شعار “زن، زندگی، آزادی” نوشته شده بود. 

هرانا: آمار کشته‌شدگان به ۳۱۴ نفر رسید

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران آخرین آمار کشته شدگان اعتراضات مردمی در ۱۳۳ شهر ایران را از ۲۶ شهریور تا ۱۳ آبان، ۳۱۴ نفر اعلام کرده است. ۴۷ تن از جان‌باختگان کودک هستند. 

هرانا به دلیل سرکوب و کشتار معترضان در ایران آمار کشته‌شدگان را در چهار روز گذشته روزانه به روز می‌کند. در مقایسه با روز قبل ۱۴ نفر به آمار جان‌باختگان خیزش مردمی افزوده شده است. این آمار ممکن است با توجه به سرکوب خونین بلوچ‌ها در شهر خاش اضافه شود.

استان سیستان و بلوچستان تا کنون بیشترین کشته را در خیزش عمومی مردم ایران ئر هشت هفته گذشته داده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.