تلاش آلمان برای “تصویب تحریم‌های حقوق بشری جدید علیه ایران”

یکشنبه, 15ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

Deutschland, Berlin | Flaggen vor dem Reichstagsgebäude

هفته‌نامه اشپیگل آلمان گزارش داده که آلمان و هشت کشور دیگر اروپایی در تلاش هستند تا بسته جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی که در سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران دست دارند، تصویب کنند.

هفته‌نامه اشپیگل آلمان از قول ”منابع آگاه” نوشته آلمان همراه با ۸ کشور دیگر اروپایی روز چهارشنبه هفته گذشته (۲ نوامبر) بسته تحریمی جدیدی علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی را به اتحادیه اروپا ارائه داده است.

تمامی این افراد و نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی که در فهرست پیشنهادی برای تحریم قرار گرفته‌اند، در سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران دست داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، این بسته تحریمی جدید شامل ”۳۱ پیشنهاد” است و حال، امکان‌سنجی حقوقی این تحریم‌ها در دست بررسی مقام‌های اروپایی قرار دارد. 

آنگونه که اشپیگل گزارش داده، موضوع اصلی در این بسته تحریمی جدید شامل ”مسدود شدن دارایی‌ها و ممنوعیت ورود این افراد” به اتحادیه اروپا است.

به این ترتیب، وزرای خارجه کشورهای اروپایی می‌توانند در نشست بعدی خود در روز ۱۴ نوامبر، درباره این تحریم‌ها تصمیم‌گیری کنند.

این گزارش می‌افزاید که بسته تحریمی جدید علیه افراد و نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی نیز در قالب ”تحریم‌های حقوق بشری” از سوی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تاکنون نزدیک به ۵۵۰ فرد و نهاد در جمهوری اسلامی به دلایلی همچون نقض حقوق بشر، اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی، ارتباط با تروریسم و دخالت در سوریه مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

بر اساس اطلاعاتی که به این نشریه معتبر آلمانی رسیده، تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی یکی از موضوع‌هایی بود که در جریان مذاکرات روز جمعه وزرای امور خارجه در اجلاس گروه ۷ مورد بحث قرار گرفت و طی آن، آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان با همکاران اروپایی و فراآتلانتیک خود در این باره به توافق رسید.

گفتنی است که وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه ۳۰ اکتبر (۸ آبان) از احتمال “قرار گرفتن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی” خبر داد.

آنالنا باربوک گفته بود: «ما بسته تحریمی جدیدی را اعمال می‌کنیم. ما بعلاوه در حال بررسی این مسئله هستیم که چطور می‌توانیم سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهیم.»

علاوه بر کشورهای اروپایی، همچنین کانادا و آمریکا نیز در هفته‌های گذشته تحریم‌های حقوق بشری گسترده‌ای را علیه شماری از افراد و نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند.

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.