اعتراضات در ایران؛ اعتصاب‌های گسترده و التهاب در دانشگاه‌ها

چهارشنبه, 18ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که در شماری از شهرها بویژه در کردستان، بازاریان و کسبه دست به اعتصاب زده‌اند. همزمان با چهلم جان‌باختگان در جمعه خونین زاهدان، فرمانده نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان تغییر کرد.

Iran I Szenen aus den Protesten im Iran und Slogans der Demonstranten

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، امروز چهارشنبه ۱۸ آبان‌ماه (۹ نوامبر) بازاریان و کسبه در شماری از شهرهای ایران همچون تهران، زاهدان، سقز، مریوان، سنندج و بانه دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند.

از تهران خبر می‌رسد که کسبه بازار مبل شهرک ولیعصر تهران دست به اعتصاب زده‌اند.

زاهدان و همچنین شهرهای مختلف کردستان نیز شاهد اعتصاب‌های گسترده‌ای است. 

این اعتصاب‌ها، در ادامه اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران و همزمان با چهلم جان‌باختگان در جمعه خونین زاهدان آغاز شده‌اند.

ادامه تجمع‌های دانشجویی

وید‌ئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از برگزاری تجمع‌های دانشجویی خبر می‌دهند.

از جمله، دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه پارس در تهران امروز چهارشنبه ۱۸ آبان‌ماه با برگزاری تجمع، شعارهایی همچون ”هیز تویی فتنه تویی، زن آزاده منم” سردادند.

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ تهران هم با شعار” کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل را ستایش کنیم” اقدام به برگزاری تجمع کرده‌اند.

“کشته شده خدانور، بدست چندتا مزدور”، ”نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه”، ”هم‌وطنت تیر بخوره، به غیرتت بربخوره” و “ایران وضعش خرابه، ملا فکر حجابه” از دیگر شعارهای دانشجویان بوده است.

 

تغییر فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان

همزمان با چهلم جان‌باختگان در جمعه خونین زاهدان، فرمانده کل نیروی انتظامی با صدور حکمی احمد طاهری، فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان را بر کنار و محمد قنبری را به این سمت منصوب کرد.

پیشتر نیز شورای تامین سیستان‌ و بلوچستان روز پنجم آبان‌ماه اعلام کرد که فرمانده نیروی انتظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر به دلیل آنچه که در اطلاعیه این شورا ”قصور” نامیده شد، از سمت خود برکنار شدند.

روز جمعه ۸ مهر، شماری از نمازگزاران پس از خطبه‌های مولوی عبدالحمید، در اعتراض به ”تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان” دست به تجمع زدند اما این تجمع با سرکوب شدیدی از سوی نیروهای امنیتی مواجه شد. بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری، در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی به معترضان حدود ۱۰۰ نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

”حجاب را نمی‌توان به رفراندوم گذاشت”

همزمان با ادامه اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران، یک عضو مجلس شورای اسلامی گفت چنانچه ابراهیم رئیسی در موضوعی درخواست رفراندوم بدهد، مجلس از آن ”استقبال” می‌کند اما در عین حال موضوع‌هایی همچون حجاب و برجام را غیرقابل طرح در رفراندوم دانست.

مطالب بیشتر درباره اعتراضات مردمی سال ۱۴۰۱ را اینجا بخوانید

علی‌اصغر عنابستانی اما حجاب را ”جزو اصول قانون اساسی و لایتغیر” توصیف کرد و افزود: «امکان ندارد راجع به آن نه رفراندوم و نه انتخابات برگزار شود.»

او همچنین گفت که برجام نیز ”یک دو دو تا چهارتای مشخص است ” که نمی‌توان آن را به رفراندوم گذاشت: «کسی اصلا در این مساله تردید ندارد؛ برای چه موضوعی از برجام باید رفراندوم برگزار کنیم؟»

عنابستانی، جمهوری اسلامی را حکومتی توصیف کرد که ”همه چیزش براساس آراء مردم اداره می‌شود” و در اظهاراتی مبهم ادامه داد که بهتر است به جای رفراندوم، ”مردمی‌تر حکمرانی کنیم.”

وزیر کشور: لیدرها در ۸ کشور آموزش دیدند

وزیر کشور جمهوری اسلامی می‌گوید، ”برخی افرادی که در اغتشاشات اخیر وسط میدان حضور داشتند در ۸ کشور مخالف ایران آموزش دیده بودند.”

احمد وحیدی که در استان گلستان سخن می‌گفت، نامی از این کشورها نبرد. مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی، معترضان را ”اغتشاشگر” می‌نامند و اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران را نیز به کشورهای خارجی نسبت می‌دهند.

وحیدی همچنین افزود که ”اندک جوانانی” هم در اعتراض‌ها حضور داشتند که به ادعای او ”تحت تأثیر فضای مجازی” قرار گرفتند و ”دچار احساسات زود‌گذر” شدند.

او روز ۲۲ مهرماه گذشته نیز در اظهاراتی مشابه ادعا کرده بود که برای برخی از معترضان بازداشت‌شده، ”هر ۱۵- ۱۰ دقیقه حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون واریز شده بود.”

اعدام دو زندانی در زاهدان

مرکز رسانه قوه قضاییه امروز چهارشنبه ۱۸ آبان‌ماه اعلام کرد که حکم اعدام دو زندانی به نام‌های راشد بلوچ فرزند افضل و اسحاق آسکانی فرزند دلاور، دیروز در محوطه زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

این گزارش، اعدام‌شدگان را عضو گروه ”جیش‌العدل” و اتهام آنها را ” اقدامات تروریستی و تیراندازی به نیروهای انتظامی در سال ۱۳۹۵” اعلام کرده است و ادعا می‌کند عملیات این افراد باعث کشته شدن ”چهار نفر از نیروهای مرزبان نیروی انتظامی” شده بود.

“جیش العدل” گروهی مسلح است که با شعار دفاع از حقوق مردم بلوچستان در جنوب شرقی ایران فعالیت دارد. جمهوری اسلامی این گروه سنی‌مذهب را جدایی‌خواه می‌داند و آن را “جیش الظلم” می‌خواند.

تاکنون جزئیاتی از نحوه رسیدگی به این پرونده و دفاعیات متهمان منتشر نشده است.

به این ترتیب، حکم اعدام این دو زندانی تنها یک روز پیش از چهلم جان‌باختگان جمعه خونین در زاهدان به اجرا رسیده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.