مراسم چهلم و خاکسپاری سه کشته‌شده خیزش سراسری؛ شعار علیه جمهوری اسلامی از خرم‌آباد تا تهران

جمعه, 20ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

مراسم خاکسپاری و چهلم چند تن از کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، روز جمعه ۲۰ مرداد برگزار شد. در این گردهمایی‌ها که به تجمعاتی اعتراضی تبدیل شدند، مردم معترض علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. ماموران امنیتی به معترضان تیراندازی کردند.

روز ۲۰ آبان و در هشتمین هفته از اعتراضات سراسری، تشییع و خاکسپاری سام (سپهر) بیرانوند در قبرستان روستای ده‌سفید خرم‌آباد و مراسم چهلم امیرمهدی فرخی‌پور و احسان خان‌محمدی در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند ماموران امنیتی به سمت شرکت‌کنندگان در مراسم ترحیم بیرانوند، جوان کشته‌ شده در اعتراضات خرم‌آباد، تیراندازی کردند.

مراسم ترحیم بیرانوند با حضور گسترده مردم برگزار شد.

به دنبال حضور عده زیادی از شهروندان در این مراسم، ماموران به سمت حاضران گاز اشک‌آور شلیک کردند.

سام بیرانوند، جوان ۲۰ ساله‌ای بود که تنها به جرم شعارنویسی، تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفت و او را از ناحیه گردن هدف شلیک گلوله جنگی قرار دادند.

او روز ۱۸ آبان به قتل رسید و نیروهای امنیتی به سرعت تمام دوربین‌‎های مدار‌بسته محل را جمع کردند، پیکر او را به مکان نامعلومی انتقال دادند و خانواده‌اش را تحت فشار شدید گذاشتند.

اعلامیه ترحیم سام بیرانوند

اعلامیه ترحیم سام بیرانوند

 

روز جمعه همچنین مراسم چهلم امیرمهدی فرخی‌پور، از کشته‌شدگان اعتراضات تهران برگزار شد.

مردم در این مراسم در بهشت زهرا، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

امیرمهدی فرخی‌پور نیز نوجوان ۱۷ ساله‌ای بود که روز پنج مهر و در جریان اعتراضات در پارک لاله تهران به او گلوله جنگی شلیک کردند و یک روز بعد کشته شد.

در بهشت زهرای تهران، مراسم چهلم احسان خان‌محمدی، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات تهران نیز برگزار شد.

مردمی که در این مراسم حضور داشتند، شعارهایی از جمله «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» سر دادند.

احسان خان‌محمدی ۲۹ ساله بود و روز نهم مهر در جریان اعتراضات مردمی در خیابان جمهوری تهران با ضربات باتون و شلیک گلوله جنگی به سر و گردنش کشته شد.

بر اساس گزارش‌ها، نهادهای امنیتی خانواده‌های هر دو جوان کشته شده یعنی احسان خان‌محمدی و امیرمهدی فرخی‌پور را تحت فشار قرار دادند تا مراسم چهلم را با حضور افراد نزدیک خانواده و جمعیت حداقلی برگزار کنند.

با این حال شماری از شهروندان در مراسم چهلم این دو جوان کشته شده که با سرود «ای ایران» شروع شد، حضور یافتند.

از زمان شروع خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، تاکنون نیروهای سرکوب متشکل از افراد امنیتی، نظامی و لباس شخصی، از گلوله‌های ساچمه‌ای، جنگی و باتون برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.

بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، تعداد کشته شدگان اعتراضات تا‌کنون به دست‌کم ۳۰۴ تن، از جمله ۴۱ کودک و ۲۴ زن رسیده است.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.