مریم دهکردی: نیما ابراهیمی؛ بازیگری که برای گذاشتن استوری از اعتراضات بازداشت شد

جمعه, 20ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

مریم دهکردی

دقیقه
«نیما ابراهیمى»، بازیگر و یکی از اولین هنرمندان ایران که به عنوان مدل رسمی برندهای «زارا» و «دیسکورت» در ترکیه فعالیت می‌کند، طی روزهای گذشته و در جریان حمایت از اعتراضات مردم ایران، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد و پس از آزادی، مورد تهدید قرار گرفته است.
«نیما ابراهیمى»، بازیگر و یکی از اولین هنرمندان ایران که به عنوان مدل رسمی برندهای «زارا» و «دیسکورت» در ترکیه فعالیت می‌کند، طی روزهای گذشته و در جریان حمایت از اعتراضات مردم ایران، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد و پس از آزادی، مورد تهدید قرار گرفته است.
 
 

«نیما ابراهیمى»، بازیگر و یکی از اولین هنرمندان ایران که به عنوان مدل رسمی برندهای «زارا» و «دیسکورت» در ترکیه فعالیت می‌کند، طی روزهای گذشته و در جریان حمایت از اعتراضات مردم ایران، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد و پس از آزادی، مورد تهدید قرار گرفته است. 

ابراهیمی هم‌چنان بعد از آزادی تحت فشار نهادهای امنیتی است و از او خواسته‌اند در صداوسیمای جمهوری اسلامی حاضر شود و بگوید اخبار مرتبط با بازداشتش کذب است و مشغول کار در پروژه تازه‌ای که به او پیشنهاد شده، بوده است. 

یکی از همکاران نیما ابراهیمی در ترکیه درباره آن‌چه در روزهای گذشته بر این بازیگر و مدل ایرانی رفته، با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده است.

***

یکی از استوری‌هایش در اینستاگرام، تصویری است از چهره «ترانه علیدوستی» با موهایی که روی شانه ریخته و پلاکاردی در دست که روی آن نوشته است «ژن، ژیان، ئازادی». 

بالای استوری نیز در حمایت از همراهی همکارش با اعتراضات سراسری، نوشته است: «ترانه، برابری و آزادی». کلمات به رنگ پرچم ایران هستند.

کمی قبل‌تر هم اظهارات سخن‌گوی دولت را بازنشر کرده که گفته بود: «می‌توانستیم مثل آب خوردن معترضان را با گلوله جنگی بزنیم.» 

در پاسخ به او نوشته بود: «منت سر ما گذاشتید آقای سخنگو! دستتون درد نکنه ولی آیا مطمئنید همین کار رو مثل آب خوردن نکردید؟» 

صفحه اینستاگرام این همکار نیما ابراهیمی را بیش از ۶۱ هزار نفر دنبال می‌کنند.

نیما ابراهیمی متولد ۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۳ در باکو است. بازیگر، مدل و مربی شنا است و در رشته طراحی داخلی تحصیل کرده است. در چندین سریال و فیلم سینمایی نیز به عنوان بازیگر حضور داشته است؛ از جمله در  سریال «شهرزاد» و فیلم‌های سینمایی «هت تریک» و «خنده‌های آتوسا».

در کنار بازیگری، به عنوان یکی از اولین مدل‌های ایرانی، با برندهایی هم‌چون «زارا» و «دیسکورت» هم همکاری کرده است.

استوری‌های نیما ابراهیمی در حمایت از اعتراضات شهروندان ایران موجب شده است که از سوی نهادهای امنیتی مورد تهدید، تعقیب قضایی، بازداشت و  ممنوع‌الخروجی قرار بگیرد.

یکی از همکاران این بازیگر و مدل ایرانی از ترکیه به «ایران‌وایر» می‌گوید: «پدر نیما ابراهیمی اصالتا اهل تالش است؛ شهری کوچک و مترقی در استان گیلان که جوانانش بسیار نیما را دوست دارند. در جریان اعتراضات جوانان  تالش، مدام برای نیما تصاویر اعتراضات خود را به واتس‌اپ ارسال می‌کردند و نیما هم آن‌ها را در اینستاگرام خود به‌صورت استوری و به رسم هم‌دلی بازنشر می‌کرد. همین باعث شد که نیروهای امنیتی ابتدا در تالش و بعد در تهران با تلفن‌های ناشناس با او تماس بگیرند.»

به گفته این فرد نزدیک به ابراهیمی، تماس گیرندگان بی‌ این که خود را معرفی کنند، او را تهدید می‌کرده‌اند که این تذکرها را جدی بگیرد، وگرنه جور دیگری با او برخورد خواهد شد تا این که در تاریخ ۲۲ مهر بازداشتش می‌کنند.

بر اساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، نیما ابراهیمی برای بازی در سریالی به نام «سلمان فارسی»، در شهرک سینمایی «دفاع مقدس» تهران تست گریم انجام داده اما کارش را هنوز آغاز نکرده است: «روز ۲۲ مهرماه شماره‌ای عادی با پیش شماره منطقه‌ای که شهرک سینمایی دفاع مقدس تهران در آن واقع شده است، با نیما تماس گرفته و به او گفته‌اند راس ساعت ۱۲ در محل شهرک حاضر باشد. نیما هم گمان کرده که آفیش شده است و به محل مراجعه می‌کند اما پیش از رسیدن به گیت نگهبانی شهرک، توسط دو خودرو سمند که هر کدام سه سرنشین لباس شخصی داشته‌اند، متوقف می‌شود.»

یکی از ماموران لباس شخصی نام و فامیلش را پرسیده و به او اعلام کرده که بازداشت است: «وقتی نیما سوال کرده که چرا و حکم از کجا است، به شکلی خشن او را از ماشین پیاده و بعد از زدن چشم‌بند و دست‌بند، سوار یکی از سمندها کرده‌اند.»

ماشین در حالی که دست و چشم نیما ابراهیمی بسته بوده، به سمت مقصدی نامعلوم به راه افتاده است: «نیما می‌گفت با هر سوالی که می‌کردم، یک نفر با آرنج به سر یا بدنم ضربه می‌زد و می‌گفت خفه شو. چشم‌هایش بسته بوده‌اند اما حدس می‌زند که او را به بازداشتگاه کهریزک برده بوده‌اند، چون با توجه به مدت زمانی که در ماشین بوده – حدود ۲۵ دقیقه- احتمالا به نزدیک‌ترین بازداشتگاه در حوالی شهرک سینمایی دفاع مقدس برده شده است.»

این بازیگر تلویزیون یک روز در محلی که گمان می‌کند «کهریزک» بوده، نگه‌داری شده است و بعد از آن، او را به زندان «اوین» برده بودند. همکارش می‌گوید: «نیما چهار روز در سلول انفرادی تحت بازجویی بوده است. هربار هم در مقابل این سوال که کجا هستم، جوابی به او نداده‌اند. بازجوی اول از در تهدید و ارعاب، او را خطاب قرار داده است. بیش‌تر از ۶۰ استوری نیما در حمایت از اعتراضات مردم را پرینت گرفته و به او گفته بودند تو داری با این‌ کار، مردم را علیه حکومت می‌شورانی. بازجو به نیما گفته بود صفحه اینستاگرامت را یک استادیوم آزادی دنبال می‌کنند، می‌دانی با انتشار این ویدیوها، از یک شهر کوچک مثل تالش چه‌قدر جوان را تحریک می‌کنی علیه ما به خیابان بیایند؟ توی چشم نیما نگاه و به مادر و خواهرش فحاشی کرده‌ بودند.»

نیما ابراهیمی بارها در طول روزهایی که تحت بازجویی بوده، به بازجویانش گفته که قصدش تنها حمایت از مردمی بوده است که از حداقل حقوق شهروندی خود محروم هستند و هرگز در استوری‌هایش نه به کسی توهین کرده و نه مروج خشونت و اقدام علیه امنیت بوده است: «وقتی حسابی تهدیدش کرده و دیده بودند که دست‌شان خالی است، از در تطمیع وارد شده بودند. بازجوی دیگری که او را به نام حاج آقا شیخی صدا می‌زدند، آمده و از رفتار همکارانش عذرخواهی کرده است. بعد به نیما گفته بود تو به این خوش بر و رویی و استعداد، نباید در زمین دشمن بازی کنی، دلت می‌خواهد کار اجرا در صداوسیما انجام بدهی؟ نیما چند روز قبل از بازداشت، سه چهار ساعت با آقای فرهاد جم یک برنامه داشت. بازجو به این برنامه او اشاره کرده و به نیما گفته بود من برنامه دو سه روز قبلت را دیدم، به نظرم برای اجرا خیلی مستعدی. گفته بود الان خیلی از مجری‌ها رفته‌اند، برنامه علی ضیا را دوست داری ادامه بدهی؟ تعهد بده از اغتشاشات حمایت نکنی، ما خودمان ردیف می‌کنیم و تو را به صداوسیما می‌فرستیم.»

مادر نیما ابراهیمی به تازگی عمل قلب باز کرده است. یک هفته بی‌خبری از فرزند و استرسی که تحمل کرده، برای او طاقت‌فرسا بوده و ابراهیمی تنها به او فکر می‌کرده است. 

بر اساس اظهارات همکار نیما ابراهیمی، بازجوی «خوب» ماجرا بعد از پیشنهادهای رنگارنگ، به نیما ابراهیمی می‌گوید: «ما از تو وثیقه نمی‌گیریم، تنها یک تعهد به ما بده که دیگر در زمین دشمن بازی نمی‌کنی.»

نیما ابراهیمی ۲۶ مهر ۱۴۰۱ با قید تعهد و اعلام شش ماه ممنوع‌الخروجی، از زندان اوین آزاد می‌شود: «نیما آزاد شد. در تعهدش قید نشده بود که در فضای مجازی فعالیت نخواهد کرد، برای همین باز هم از اعتراضات مردم حمایت کرد. حالا دوباره تماس‌های تهدیدآمیز شروع شده است. با او تماس گرفته و برای مصاحبه با رضوانی در صداوسیما از او دعوت کرده‌اند.» 

علی رضوانی یکی از خبرنگاران صداوسیما است که به بازجو خبرنگار شهرت دارد . او یکی از خبرنگارانی است که در اعترافات اجباری و پرونده سازی برای فعالان مدنی و سیاسی حضور دارد.

 به گفته دوست ابراهیمی، تماس گیرنده‌ها به نیما گفته‌اند با توجه به تعهدی که داده‌ای، این‌ بار برخوردها با تو مثل قبل نخواهند بود. 

نیما در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هم یک دوره بازداشت و ممنوع‌الکاری داشته و برای آن پرونده هم مورد تهدید قرار گرفته است.

آبان ۱۳۹۸، بعد از گرانی ناگهانی بنزین در ایران بود که شماری از بازیگران سینما و تلویزیون در همراهی با شهروندان معترض ایران و اعتراض به کشتار و سرکوب مردم در خیابان‌ها، حضور در «جشنواره فیلم فجر» را تحریم کردند: «نیما فیلمی در جشنواره فجر آن سال داشت به نام خنده‌های آتوسا به کارگردانی علی فرید اما حضور در جشنواره را تحریم کرد. آن روزها در دبی بود و با تلویزیون ایران اینترنشنال مصاحبه‌ای هم در همین زمینه انجام داد و درباره دلایل تحریم جشنواره فجر صحبت کرد. به همین علت، موقع بازگشت به ایران ۹ روز بازداشت و بعد از آن برای مدتی هم ممنوع‌الکار شد.»

نزدیکان نیما ابراهیمی احتمال بازداشت او را مطرح می‌کنند اما خودش در آخرین استوری صفحه اینستاگرامش نوشته است: «ایستاده مردن بهتر از زانو زده زیستن است.»

از: ایران وایر 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.