وزیر خارجه آلمان: حتی یک سرکوب‌گر اعتراضات ایران نباید از فهرست تحریم‌ها جا بماند

شنبه, 21ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان پارلمان این کشور درباره سیاست دولت آلمان در قبال جمهوری اسلامی گفت در کنار مردم شجاع ایران خواهیم ایستاد.

او روز جمعه ۲۰ به نام مهسا امینی و چند تن از قربانیان جوان خشونت نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان اشاره کرد و گفت آنها تنها چند نفر از بیش از ۳۰۰ کشته اعتراضات هستند که برای بدیهی‌ترین چیزی که ما داریم، یعنی حق انتخاب آزادانه و زندگی با کرامت، ایستادگی کردند.

خانم بربوک به بازداشت و ربوده شدن بیش از ۱۴ هزار معترض ایرانی و تهدیدهای جمهوری اسلامی به اعدام معترضان اشاره کرده و گفت: «در واکنش به این حد از خشونت و وحشی‌گری، پند و اندرز کافی نیست. مانند تحریم‌های روسیه، من نمی‌خواهم حتی یک نفر از سرکوبگران اعتراضات مردمی ایران از فهرست تحریم‌ها جا بماند.»

او همچنین در پاسخ به انتقاد نمایندگان پارلمان درباره تعلل آلمان در اعمال تحریم‌ها علیه ایران و انتظار برای همراهی اتحادیه اروپا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «ما خوشبختانه در کشوری قانونمند زندگی می‌کنیم و من نمی‌توانم مانند دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با نظر شخصی خودم گروهی را در فه ست تروریست‌ها قرار دهم.»

وزیر خارجه آلمان در ادامه تصریح کرد: «قوانین آمریکا و کانادا با قوانین اتحادیه اروپا فرق دارد و ما باید در چهارچوب قوانین و در کنار اتحادیه اروپا اقدام کنیم.»

آلمان در میان اعضای اتحادیه اروپا نقش پررنگی در حمایت از اعتراضات مردمی و اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران داشته و بسته جدید تحریمی این اتحادیه علیه ایران نیز در حال بررسی است.

بنا بر متن پیش‌نویس این اقدام تازه اتحادیه اروپا که نسخه‌ای از آن روز جمعه به دست رادیو فردا رسیده است، اسامی ۲۸ شخص حقیقی و سه نهاد به فهرست تحریم‌ها افزوده خواهد شد.

قبلا گزارش شده بود که آلمان به همراه دیگر اعضای اتحادیه اروپا قرار دادن سپاه پاسداران در فه ست گروه‌های تروریستی را ارزیابی می‌کند، اما پیش‌نویس تحریم‌ها حاکی است که چندین تن از فرماندهان ارشد انتظامی و سپاه پاسداران، در استان‌هایی که سرکوب معترضان بسیار شدید بوده، از جمله سیستان و بلوچستان، کردستان، مازندران و البرز در میان تحریم‌شدگان خواهند بود.

در این میان، وزیران خارجه فرانسه و بریتانیا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک، سرکوب «خشونت‌بار» اعتراضات مسالمت‌آمیز قانونی در ایران را محکوم کردند.

این بیانیه که پس از دیدار کاترین کولونا و جیمز کلورلی در پاریس منتشر شد، پشتیبانی جمهوری اسلامی از جنگ نامشروع روسیه علیه اوکراین را نیز محکوم کرده است.

وزیران خارجه دو کشور اروپایی، حکومت ایران را متهم کردند که از طریق تحویل پهپادها، روسیه را در هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های شهری یاری کرده است.

آن‌ها همچنین اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» تهران در منطقه و کشورهای پیرامون از جمله انتقال پهپاد و موشک به گروه‌های نیابتی و شبه نظامی را محکوم کردند و وعده دادند که همکاری‌های بین‌المللی به‌منظور مقابله با چنین اقداماتی را تقویت کنند.

دیپلمات‌های بلندپایه این دو کشور اروپایی، علاوه‌بر ابراز نگرانی عمیق از عدم همکاری تهران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر عزم آشکار خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.