تیراندازی با دوشکا به سوی شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری در جوانرود و پیرانشهر

دوشنبه, 30ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

منابع محلی می‌گویند عرفان کاکایی(راست) معلم ورزش و بهاالدین ویسی جوان ۱۶ ساله در تیراندازی یکشنبه شب در جوانرود کرمانشاه کشته شدند.

صدای آمریکا

منابع محلی در جوانرود،‌ سومین شهر بزرگ استان کرمانشاه از تیراندازی ماموران امنیتی به سوی مردم معترض خبر می‌دهند.

چند هزار نفر از مردم در شهر جوانرود، روز دوشنبه برای خاکسپاری عرفان کاکایی و بها الدین ویسی در گورستان شهر حضور یافتند و اندکی بعد ماموران امنیتی و انتظامی به سوی این مردم معترض تیراندازی کردند.

گروه‌هایی از این معترضان با شعار علیه حکومت، بنرها و تبلیغات حکومتی را پاره کردند.
فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا و منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تیراندازی مستقیم به سوی مردم معترض حاکیت دارد.

در یک مورد، یک شهروند اهل جوانرود می‌گوید با دوشکا به سوی آنها شلیک می‌شود. او می‌گوید در سوریه‌ هم اینطور به سوی مردم شلیک نشد که اکنون جمهوری اسلامی به سوی مردم تیراندازی می‌کند. دوشکا گونه‌ای مسلسل سنگین که معمولا در جنگ استفاده می‌شود. آبان ۱۳۹۸ قتل‌عام ماهشهر یا کشتار نیزار نیز از دوشکا استفاده شده بود.

عرفان کاکایی دبیر ورزش ۵۰ ساله شهر جوانرود و بهاالدین ویسی، جوان ۱۶ ساله یکشنبه شب با شلیک مستقیم ماموران در جوانرود کشته شدند. آنها نیز به همراه گروه دیگری از مردم در مراسم خاکسپاری یک کشته شده دیگر در جوانرود شرکت کرده بودند.

تیراندازی به سوی مردم معترض تا ساعت ۲ عصر دوشنبه ادامه داشت و هنوز آمار رسمی از تعداد تلفات اعلام نشده است. برخی منابع حقوق بشری در کردستان می‌گویند بیش از ۱۰ نفر بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی مردم در جوانرود مجروح شده‌اند.

 

در همین رابطه، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از کشته شدن دو نفر از مردم جوانرود بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی خبر داد.

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا نشان می‌دهد برای دقایقی ماموران به سوی مردمی که از مراسم خاکسپاری کاروان قادر شوکری نوجوان ۱۶ ساله بازمی‌گشتند، شلیک کرده‌اند.

روز دوشنبه ۳۰ آبان چند هزارنفر از مردم در شهر پیرانشهر در آرامستان زرگتە حضور یافتند تا مراسم خاکسپاری کاروان قادر شوکری را برگزار کنند. کاروان قادر شوکری نوجوان شانزده ساله بود که یکشنبه شب در پیرانشهر با گلوله جنگی ماموران امنیتی کشته شد.

در فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا و منتشر شده در شبکه‌‌های اجتماعی، مادر کاروان بدون حجاب بر سر خاک او حضور دارد.

 

همچنین پدر کاروان در سخنان کوتاهی به کردی می‌گوید نام پسرش را به عشق کاروان شهیدان، کاروان گذاشت. او گفت حالا هم پسرش را به کاروان شهیدان تقدیم کرده است. پدر کاروان قادرشوکری همچنین گفت: به زودی انتقام همه را می‌گیریم.

در یکی از فیلم‌های منتشر شده، مردم معترض شعار می‌دهند «کُرد، بلوچ، آذری، آزادی برابری».

 

در دو فیلم جداگانه،‌مردم معترض در بازگشت از خاکسپاری با تیراندازی ماموران مواجه می‌شوند. هنوز از جزئیات مرگ یا مجروحان اطلاعی در دست نیست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.