هه‌نگاو: از ۲۴ آبان تاکنون ۴۲ نفر در کردستان کشته شدند

سه شنبه, 1ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

ایران وایر

بر اساس آخرین گزارش‌ها، دست‌کم ۴۲ شهروند کرد در جریان اعتراضات هفته‌ گذشته در شهرهای مختلف کردنشین ایران به‌دست نیروهای سرکوب جان‌باخته‌اند. 

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو»، روز سه‌شنبه، اول آذر ۱۴۰۱، در گزارشی ضمن اعلام این خبر نوشته است که در جریان اعتراضات سالگرد آبان خونین و روزهای بعد از آن، ۱۵۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو نوشته است که این ۴۲ شهروند کرد، در جریان اعتراضات در شهرهای کردستان و  «از روز سه‌شنبه ۲۴ آبان تا روز دوشنبه ۳۰ آبان» به ضرب گلوله‌های نیروهای نظامی، یگان ویژه و لباس شخصی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در ۹۵ درصد از مستنداتی که این سازمان حقوق بشری آن را بررسی کرده، شلیک ماموران به سر و سینه معترضان و به قصد کشتن معترضان بوده است. 

همچنین عنوان شده که یک شهروند متعاقب بازداشت توسط نیروهای حکومتی زیر شکنجه کشته شده و یک شهروند نیز به‌دلیل جراحات شدید ناشی از ضربات چاقو کشته شده است.

هه‌نگاو بیشترین شمار جان باخته‌گان را مربوط به شهر بوکان، ۱۲ نفر، شهر جوانرود، ۷ نفر و سنندج ۷ نفر اعلام کرده است.

بعد از این سه شهر، شهرهای مهباباد و پیرانشهر هر یک با ۴ کشته، کامیاران، سقز و دیواندره هر کدام با ۲ کشته و شهرهای دهگلان و بانه هر یک با یک کشته در اعتراضات یک هفته اخیر، روبرو بوده‌اند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که نگرانی‌ها درباره کشتار و سرکوب شهروندان کرد در کنار توپ‌باران و حملات پهپادی به خاک اقلیم کردستان عراق، شدت گرفته است.

روز دوشنبه، ۳۰ آبان ماه، دولت اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای این حملات را ناقض اصل حاکمیت عراق و اقلیم کردستان دانسته و گفته بود که ایران آشکارا در حال نقض قوانین بین‌المللی و اصل حسن همجواری است. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.