مبادله شهروندان غربی گروگان گرفته شده در ایران با اسرای سپاه پاسداران در اوکراین؟

جمعه, 4ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

kayhan_banner.jpgکیهان لندن – یک مقام آگاه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کیهان لندن گفته است که در پی شکست و عقب‌نشینی روسیه در شهر خرسون در جنوب اوکراین، شمار زیادی نیروی نظامی اسیر شدند که ۱۸ تن از آنان ایرانی بودند اما نیروهای روسیه به صورت عمدی ساختمانی را که این اسیران در آنها نگهداری می‌شدند هدف شلیک موشک قرار دادند و همگی این افراد کشته شدند.

به گفته این مقام مطلع «در پی حملات نیروهای اوکراین که باعث شد روسیه از شهر خرسون عقب‌نشینی کند، شمار زیادی نظامی اسیر شدند از جمله ۱۸ نظامی ایرانی که چهار نفر از آنها از فرماندهان ارشد سپاه بودند. این افراد در یک ساختمان مخفی نگهداری می‌شدند و قرار بود اوکراین در ازای آزاد کردن این اسیران، بر سر وضعیت نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین با روسیه مذاکره و درواقع معامله کند.»

او ادامه می‌دهد: «به خاطر فشار جمهوری اسلامی به پوتین برای معامله و آزاد کردن نیروهای وابسته به ایران، پوتین با موشک این ساختمان مخفی را منهدم کرد و اسرا اعم از ایرانی و روسی کشته شدند.»

این مقام آگاه در سپاه پاسداران توضیح می‌دهد: «به نظر پوتین نمی‌خواست به خاطر آزاد کردن این اسیران بر سر مسئله نیروگاه‌های هسته‌ای با اوکراین مذاکره کند. روس‌ها به مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که این بازداشتگاه مخفی در شهر کی‌یف که نیروهای ایرانی هم در آن نگهداری می‌شدند بطور غیرعمد توسط موشک‌های ما از بین رفتند و کسانی که در داخل این ساختمان بودند کشته شدند.»

او ادامه می‌دهد: «در مورد بعضی دیگر از نیروهای ایرانی که توسط اوکراین اسیر شده‌اند وضعیت متفاوت است. کشورهای اروپایی که شهروندانشان در ایران زندانی هستند -درواقع به گروگان گرفته شده‌اند- به زلینسکی پیام دادند ما سلاح بیشتری برای شما ارسال می‌کنیم و در ازای آن با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره کنید که شهروندان ما را آزاد کند و شما هم در ازای آن، نیروهای نظامی ایرانی را آزاد کنید. یعنی معامله ایرانی‌های اسیر در اوکراین با شهروندان گروگان گرفته ش

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اواخر مهرماه در یک کنفرانس به خبرنگاران گفت «ایالات متحده شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران نیروهایی را به سرزمین‌های تحت اشغال روسیه در اوکراین اعزام کرده تا به روسیه در حملات پهپادی کمک کند.»

کربی گفته بود «ارزیابی ما نشان می‌دهد که پرسنل نظامی ایران در کریمه حضور داشتند و به روسیه کمک کردند.»

با اینهمه شمار دقیق نیروهای اعزامی از ایران به روسیه مشخص نیست. حتا برخی منابع گزارش دادند جمهوری اسلامی شبه‌نظامیان لشکر فاطمیون (افغان‌ها) را به روسیه اعزام می‌کند.

پیش از این یک عضو درجه‌دار سپاه پاسداران به کیهان گفته بود که کل نیروهای جمهوری اسلامی در سپاه حدود ۱۸۰ هزار نفرند که تعدادی از آنها به روسیه اعزام شدند. روسیه از حزب‌الله و حشدالشعبی نیرو نخواسته به این دلیل که رمضان قدیروف و چچنی‌ها با نیروهای حزب‌الله و حشدالشعبی اختلاف شدید دارند. این تعداد نیرویی که از سپاه پاسداران در روسیه هستند تا روشن شدن وضعیت اوکراین به کشور برنخواهند گشت. البته تعدادی از آنها در اوکراین کشته شدند. به همین دلیل شاید رژیم ایران دوباره از نیروهای سپاه به روسیه اعزام کند. این در حالیست که جمهوری اسلامی موشک و پهپاد نیز به روسیه ارسال کرده تا در جنگ علیه اوکراین استفاده کند. شماری نیز به اسم «مستشار» به روسیه اعزام شده‌اند. اما شماری هم به عنوان گوشت دم توپ از سراسر ایران جمع‌آوری شده و به جبهه روسیه فرستاده شدند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.