روز ۷۱… اعتصابات کارگری

شنبه, 5ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

اخبار امروز

هفتاد و یکمین روز اعتراضات سراسری مردم ایران با اعتصابات کارگری   آغاز شده است.

همکاران قرارداد موقت در فازهای مختلف کنگان و عسلویه در تدارک اعتصاب هستند

کارگران آماده ی اعتصاب هستند؛ گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت: در یکی دو روز گذشته پیام های متعددی از همکاران در بخش های مختلف قراردادی و ارکان ثالثی دریافت کردیم که همگی بر آمادگی کارگران برای آغاز اعتصاب ها تاکید دارند.
این پیام ها که از طریق همکاران شاغل در فازهای ۱۱ – ۱۳ – ۲۲ و ۲۴ کنگان و فازهای ۱۵ و ۱۶ برای شورای سازماندهی ارسال شده است به بالاگرفتن نارضایتی از وضعیت قراردادها، نوبت کاری ها و مرخصی دو به دو، محاسبه مبالغ اضافه کاری و مطالبات پاسخ نگرفته قبلی اشاره دارد.
شمار بسیاری از این همکاران ارکان ثالثی هستند که قبلا اعتراضاتی با خواست قرارداد مستقیم داشته اند. در رابطه با خواسته های این همکاران وعده های زیادی داده شده که اجرایی نشده است و اکنون تنها راه در مقابل آنها اعتصاب و بلند کردن صدای اعتراضشان است.
این همکاران در اخباری که برای شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کرده اند اطلاع داده اند که به زودی اعتصاب خود را آغاز خواهند کرد و از شورای سازماندهی خواسته اند که تمامی همکارانشان در این منطقه را به پیوستن به اعتصاب دعوت نماید.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از خواستها و اعتراضات همکاران خود در فاز های مورد اشاره؛ حمایت و پشتیبانی کرده و تمامی کارگران در منطقه کنگان را به این اعتصاب فرا می خواند.
اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش فوری حقوقها، مستقیم شدن قراردادهای کاری و کوتاه شدن دست واسطه های مفتخور، ایمنی محیط کار و غیر امنیتی بودن محیط های کار خواستهایی سراسری است.
از اعتراضات همکاران نفتی در منطقه کنگان با تمام قدرت پشتیبانی کنیم و به آن بپیوندیم.

اعتصاب در ذوب آهن اصفهان: امروز شنبه پنجم آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شرکت ذوب‌آهن اصفهان شاغل در شیفت صبح تمامی بخش‌ها در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین مجدداً دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کرده‌اند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان خواستار افزایش دستمزد و تحقق دیگر مطالباتشان هستند. به گفته‌ی این کارگران، دستمزدهای آنان نسبت به دیگر همکاران در سایر شرکت‌های فولاد پائین‌تر است.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان روزهای ۲۴ و ۲۵ آبان‌ماه نیز دست به اعتصاب گسترده‌ای زده بودند که مدیریت شرکت و نماینده وزارت کار با حضور در میان کارگران وعده تحقق خواسته‌ی آنان ظرف روزهای آینده را اعلام کرده بود. همان زمان کارگران اعلام کرده بودند چنانچه تا روز پنجم آذرماه خواسته کارگران اجرا نشود مجدداً دست به اعتراض خواهند زد.

راهپیمایی اعتراضی کارگران ذوب آهن

 
 

اعتصاب کارگران کارخانه لوازم خانگی پارس: امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران کارخانه لوازم خانگی پارس در شهر صنعتی البرز واقع در الوند در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب کارگران جوشکار مجتمع فولاد بافق در پی مرگ ۲ نفر از همکارانشان در سانحه انفجار: بنابر گزارش رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران جوشکار مجتمع فولاد بافق (فولاد ابویی) در اعتراض به عدم رعایت موارد ایمنی که منجر به انفجار و کشته شدن ۲ نفر از همکارانشان شد دست به اعتصاب زده‌اند.
روز گذشته جمعه ۴ آذرماه، سه کارگر جوشکار شاغل در فولاد تکنیک (فولاد ابویی) واقع در مجتمع فولاد بافق که روی کمپرسور ۷۱ مشغول جوشکاری بوده‌اند به علت نشت گاز و انفجار لوله گاز تخلیه نشده در آتش می‌سوزند و متاسفانه میثم اسماعیلی همانجا جان می‌بازد و داریوش عرب‌زاده هم بعد از چند ساعت جان خود را از دست می دهد. وضعیت جسمی موسی یزدان‌پرست هم با ۷۰ درصد سوختگی چندان مناسب نیست.
کارگران این شرکت همیشه معترض بوده‌اند که هیچ مجوزی برای کار در جاهای خطرناک و ریسک پذیر نباید صادر شود و در عین حال آن‌ها را وادار به کار در نقاط خطرناک می‌کنند.
کارگران جوشکار امروز شنبه ۵ آذرماه در این مجتمع فولاد در اعتراض به این وضعیت دست از کار کشیده اند و اقدام به اعتصاب کرده‌اند.

کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب دست به اعتصاب زدند: امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شاغل در شرکت صنعتی تولیدی مرتب در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق دست به اعتصاب زده و مقابل شرکت تجمع برپا کردند.
در روزهای اخیر تاکنون کارگران چندین شرکت فعال در صنعت خودروسازی کشور در اعتراض به عدم ‌رسیدگی‌ به مشکلاتشان دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند.

کارگران شرکت سرماآفرین دست به اعتصاب زدند: امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شرکت سرماآفرین واقع در شهر صنعتی البرز در اعتراض به سطح نازل دستمزدها اعتصاب کرده و در محوطه کارخانه دست به تجمع زدند.

اعتصاب در بازار مشترک زاهدان: به دنبال اعتراضات گسترده ی زاهدان در روز جمعه و به گلوله بستن مردم معترض این شهر، بازار مشترک زاهدان امروز در اعتصاب قرار دارد. تصاویر دریافتی نشان می دهد که این اعتصاب عمومی است و مغازه ها و مراکز فروش در این بازار تعطیل هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.