هشدار فعالان محیط زیستی: زنگ خطر آب به صدا در آمده است

شنبه, 5ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

کنشگران محیط‌ زیست در روزهای اخیر از هر فرصتی استفاده می‌کنند، تا با هشتگ «نه به آبگیری سد چم‌شیر» مخالفت خود را با آبگیری این سد نشان دهند.

ایران وایر

کنشگران محیط‌ زیست در روزهای اخیر از هر فرصتی استفاده می‌کنند، تا با هشتگ «نه به آبگیری سد چم‌شیر» مخالفت خود را با آبگیری این سد نشان دهند. 

سدی که در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته شده، مطالعات احداث آن در سال ۷۶ صورت گرفت و ذی‌نفعان احداث آن وعده‌های زیادی درباره تاثیر احداث آن در رونق کشاورزی و صنعت گردشگری می‌دهند. محیط‌ زیستی‌ها اما به این سد خوشبین نیستند.

دلیل مخالفت فعالان محیط زیستی به آبگیری سد چم‎شیر شور از بین رفتن جلگه پایین دست سد است. روزنامه هممیهن در این رابطه نوشت که بر پایه گزارش شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن نمک فقط از مسیر فعلی رودخانه وارد مخزن خواهد شد. قابلیت انحلال بستر مخزن بسیار بالاست و به دلیل وجود فروچاله‌های متعدد، همچنین جاری بودن چشمه‌های شور در داخل و پشت سد، به دلیل افزایش سطح تماس آب با سایر بخش‌های سازند، خطر انحلال نمک حتی به میزانی بیش از مقدار محاسبه‌شده در گزارش دانشگاه تهران قطعی است. در بخش دیگر نامه اساتید دانشگاه تاکید شده بود که خطر بزرگ دیگر احداث سد، نابودی حدود ۵۰۰هکتار جنگل‌های انبوه رودخانه‌ای و حدود چهار هزار هکتار جنگل و درختچه زار، کنار و دیگر گیاهان گچ‌دوست در داخل مخزن است. نه‌تنها میلیون‌ها درخت گز، پده و کنار در مخزن با آبگیری نابود می‌شود که جذب هزاران تن دی‌اکسیدکربن را مختل می‌کند. 

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز پیشتر در توصیه‌ای هشدار آمیز نوشته بود: «به دلیل حساسیت کیفی نسبت به شوری و نواقص مطالعاتی موجود، انجام عملیات آبگیری سد چم‌شیر در حال حاضر توصیه نمی‌شود.»

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مشاور رییس سازمان محیط‌زیست کشور، وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسف‌بار خواند.

با این حال مسئولان وزارت نیرو می‌گویند، تعهدی به طرف چینی داده شده و به همین دلیل باید آبگیری سد آغاز شود.

از سوی دیگر احمدرضا لاهیجان‌زاده، مشاور رییس سازمان محیط‌زیست کشور، وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسف‌بار خواند.

او همچنین با تاکید بر اینکه در اغلب کشورها فرونشست یک سانتی‌متر زمین را وضعیت قرمز اعلام می‌کنند، افزود که اکنون در ایران میانگین آمار فرونشست در دشت‌ها ۲۵ سانتی‌متر است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.