یک مسئول شهرداری وجود توده عظیم گاز متان در آسمان تهران را تأیید کرد

دوشنبه, 7ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

توده متان بر فراز تهران

رادیو فردا

یک مقام مسئول در شهرداری تهران، برخلاف تکذیب قبلی شهردار پایتخت و رئیس شورای شهر، وجود توده گسترده گاز آلاینده و بدبوی متان در آسمان تهران را تأیید کرد.

حسین حیدریان، معاون پردازش و دفع سازمان پسماند شهرداری تهران، ضمن تأیید وجود این اَبَرتوده، دلیل آن را فعالیت مجتمع آرادکوه در جنوب تهران عنوان کرد و گفت روزانه تا پنج هزار و ۲۰۰ تُن پسماند شهری وارد این مجتمع می‌شود.

گاز متانِ حاصل‌شده از فعالیت این مجتمع که بزرگ‌ترین مرکز دفن و پردازش زباله در تهران است، باعث تشکیل توده‌ای گسترده از این گاز بر فراز تهران شده که علاوه بر انتشار بوی بد، بر تشدید آلودگی هوا و نیز گرمایش زمین هم اثرگذار است.

این در حالی است که اوائل آبان سازمان هوافضای آمریکا، ناسا، طی گزارشی مصور از وجود توده‌ گاز متان به طول پنج کیلومتر بر فراز مناطق جنوبی تهران خبر داده بود، اما شهردار تهران، علی زاکانی، آن را «دروغ» خواند و مهدی چمران، رئیس شورای شهر نیز گفت «تصویر ناسا مال یک کشور دیگر است و ارتباطی به ایران ندارد».

معاون سازمان پسماند شهرداری تهران دلیل انتشار گاز متان و عدم استفاده از آن برای تولید برق را نبودِ دانش و تخصص داخلی عنوان کرد و گفت شرکت‌های خارجی «به‌دلیل تحریم‌ها» مایل به همکاری در این موضوع نیستند.

مقامات ایران، در توضیح کاستی‌ها و کمبودهای صنعتی و تولیدی، اغلب دلیل آن را «تحریم‌ها»ی ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای تهران عنوان می‌کنند.

بحث بر سر وجود توده گاز متان در آسمان تهران در حالی بالا گرفته که روز دوشنبه ۷ آذر مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از آماده باش در پی تشدید آلودگی هوا و صدور هشدار نارنجی آلودگی هوا در استان تهران خبر داد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.