اجرای حکم اعدام ۷ زندانی در زندان های مختلف کشور

دوشنبه, 7ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز دوشنبه ۷ آذرماه، حکم ۷ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان های کاشان، زاهدان، مشهد، اصفهان و ایرانشهر به اجرا درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش سحرگاه امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان زاهدان به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “محمدامین عمرزهی، معروف به (جما)، اهل خاش و پدر شش فرزند” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “محمدامین در سال ۹۱ به همراه دو فرد دیگر به نام های «ناصر عمرزهی» و ««انوشیروان عمرزهی» بازداشت و در یک پرونده مشترک از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر توسط دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده بودند”.

این منبع افزود: “این سه زندانی روز یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی زندان زاهدان منتقل شدند. از میان این افراد محمدامین عمرزهی اعدام و دو زندانی نامبرده دیگر در حال حاضر در انقرادی این زندان بسر برده و احتمال می‌رود حکم اعدام آنها روز سه شنبه اجرا شود.”

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

به گزارش حال وش، روز یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان مشهد اجرا شد.

هویت این زندانی “محمدعمر خامه (ایجباری)، اهل روستای مرزی شلغمی، بخش مرزداران شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “محمدعمر در طول مدت بازداشت بارها اتهام قتل را رد کرده و حتی حدود پنجاه نفر از اهالی روستا نیز شهادت بر بی گناهی وی داده‌اند، اما مراجع قضایی وی را به اعدام محکوم کردند.”

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر

به گزارش حال وش، سحرگاه امروز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل یک مامور انتظامی به اعدام محکوم شده بود در زندان ایرانشهر اجرا شد.

هویت این زندانی “عبدالله صلاح زهی، متولد ۱ مهرماه ۱۳۵۵، فرزند محمد و اهل روستای رونگ‌ شهرستان نیکشهر” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “عبدالله در سال ۹۱ توسط نیروهای امنیتی در ایرانشهر بازداشت شد. او هیچ نقشی در قتل مامور انتظامی نداشته، با این حال برای او پرونده سازی شده و تحت شکنجه قرار گرفته است. پس از آن نیز توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده است.”

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان کاشان

به گزارش، سازمان حقوق بشر ایران، روز شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی در زندان کاشان به اجرا در آمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی “کیهان شاکرپناهی” عنوان شده است.

وی پیشتر توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود با این حال از اتهامی که منجر به صدور حکم اعدام برای وی شده اطلاعی در دسترس نیست.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «کیهان شاکرپناهی را چند روز پیشتر از زندان اصفهان به زندان کاشان منتقل کرده بودند.»

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان اصفهان

به گزارش، سازمان حقوق بشر ایران، شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱، حکم سه زندانی که دو تن از آنها از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند، در زندان اصفهان به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان “حسین خیراللهی و صاحب رسولی” عنوان شده است.

به علاوه، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی مرد در زندان اصفهان به اجرا درآمده که تاکنون از هویت و اتهام وی اطلاعی در دسترس نیست.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیلن از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۲۲، حداقل ۵۲۸ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند، که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۹۸ درصد افزایش داشته است. صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.