شهروند بلژیکی زندانی در ایران «دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت نامناسب جسمی است»

سه شنبه, 8ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

 اولیویه وندکاستیل یکی از چندین تبعه غربی است که در ایران بازداشت شده است

بی بی سی فارسی

خانواده اولیویه وندکاستیل یک امدادگر بلژیکی ۴۱ ساله که از زمستان سال گذشته توسط جمهوری اسلامی بازداشت است، خبر داده اند که او به دلیل «رفتار غیرانسانی» که در زندان با آن رو به روست، دست به اعتصاب غذا زده است.

 خانواده آقای وندکاستیل از وضعیت«نابسامان» سلامتی او ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که وی تحت «بی‌عدالتی وحشتناکی» قرار دارد.

 اولیویه وندکاستیل یکی از چندین تبعه غربی است که در ایران بازداشت شده است. کشورهای غربی این وضعیت را  تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ایران «برای گرفتن امتیاز» عنوان می کنند.

 ایران به دنبال بازگرداندن یکی از دیپلمات‌های خود به نام اسدالله اسدی است که سال گذشته از سوی دادگاهی در بلژیک مجرم شناخته شده است.

آقای اسدی پس از مجرم شناخته شدن به جرم طراحی یک توطئه بمب گذاری خنثی شده در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس، در حال گذراندن محکومیت ۲۰ ساله خود در یکی از زندان های بلژیک است.

اولیویه وندکاستیل، ۴۱ ساله، قبلا به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» در ایران که یک نهاد نروژی است کار کرده است. او بعد از یک دوره کار در کابل همکاری نزدیکی با جامعه افغان دارد.

 خانواده آقای وندکاستیل می‌گویند او از زمان دستگیری در سلول انفرادی نگهداری می شود و از تعداد فزاینده ای از مشکلات جسمی در رنج است.

آنها گفته اند که این موارد شامل «کاهش وزن زیاد،  خون مردگی روی انگشتان پا، از دست دادن ناخن های دست و مشکلات نگران کننده دندانی و گوارشی» است.

اولیویه وندکاستیل از دو هفته پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و چیزی جز نان و آب نخورده است.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه آخرین ارتباط او با خانواده‌اش دو ماه و نیم پیش بوده و آنها گفتند که نگران اند که آقای وندکاستیل متحمل «آسیب جبران‌ناپذیر» جسمی شده باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.