گزارش آتنا دائمی و وضعیت اسفناک زندانیان در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین

یکشنبه, 13ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

گزارش آتنا دائمی و وضعیت اسفناک زندانیان در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین

ایران وایر

آتنا دائمی، فعال مدنی، با انتشار رشته توئیتی از وضعیت اسفناک زندانیان زن در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین خبر داد.

او در این توئیت‌ها نوشت که گزارش خود را عینا بر اساس روایت‌های زنانی که به تازگی از بند ۲۰۹ خارج شده‌اند تهیه کرده است.

بیشتر این گزارش حاکی از وضعیت بهداشتی وخیم این بازداشتگاه و خطر آن برای سلامتی زنان بازداشت شده است.

بر اساس آن، سرویس بهداشتی در این بازداشتگاه بسیار آلوده است مسئولان زندان حتی با وجود درخواست مکرر به زندانیان مواد شوینده برای نظافت نمی‌دهند؛ از این رو، اکثر زندانیان به بیماری‌های عفونی و قارچ مبتلا شده‌اند.

از سوی دیگر، از آنجا که معمولا ۷ الی ۸ نفر در سلول ده متری حضور دارند، زندانیان در حضور یکدیگر از سرویس بهداشتی داخل سلول استفاده نمی‌کنند. اما زندانبان‌ها هم در مقابل درخواست رفتن به سرویس بهداشتی درها را دیر باز می‌کنند و  و گاهی‌ به‌عنوان تنبیه اجازه رفتن به سرویس بهداشتی نمی‌دهند که همین موضوع این باعث بروز درد کلیه در بین زندانیان شده است.

محدودیت شدید برای حمام و هواخوری

در بخش دیگری از گزارش آتنا دائمی آمده است که به دلیل جمعیت زیاد بازداشتی‌ها، زندانیان فقط دوبار در هفته مجاز به استفاده از حمام هستند که این موضوع موجب ریزش شدید مو  و هراس از شپش در بین زندانیان شده است.

ضمن اینکه سلول‌هایی که این جمعیت در آنها نگهداری می‌شوند، تهویه هوا ندارند و در صورت بیماری یک نفر، کل بازداشتی‌های سلول در معرض ابتلا به آن بیماری قرار می‌گیرند.

علاوه بر آن فضا برای راه رفتن در سلول وجود ندارد و زندانیان به دلیل کمبود جا می‌بایست ساعت‌های طولانی به حالت خوابیده یا نشسته باشند.

در مورد هواخوری نیز در حالیکه در آیین نامه سازمان زندان‌ها ذکر شده که هر زندانی باید روزانه حداقل از یک ساعت هواخوری برخوردار باشد، اما بازداشت شدگان در بازداشتگاه ۲۰۹ زندانیان تنها دوبار در هفته و هر بار ده دقیقه می توانند از هواخوری استفاده کنند. ضمن اینکه اگر زندانیان تحت بازجویی باشند و از ساعت هواخوری گذشته باشد، از همان چند دقیقه هواخوری هم محروم می‌مانند.

نمی‌دانند چه قرصی می‌خورند

یکی دیگر از مواردی که آتنا دائمی به آن اشاره کرده است، ارائه غیربهداشتی دارو به زندانیان است. به نوشته او، در زندان‌های ایران کادر بهداری با دست‌های بدون دستکش و آلوده، قرص‌های زندانیان را از بسته‌بندی خارج می‌کنند و در ظرف‌های پلاستیکی غیربهداشتی قرار داده و‌ زندانی را مجبور می‌کنند که در مقابل مامور قرص را ببلعد.

حال در گزارشی که از بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین به دست این فعال مدنی رسیده نیز آمده که کارکنان قرص‌های زندانیان را عوض می‌کردند.

بر این اساس، زندانیان اعلام کردند که هر بار رنگ قرص متفاوت بود و با وجود اصرار زندانیان مبنی بر باز کردن قرص در مقابل چشم زندانی، کارکنان بهداری از خودداری می‌کردند. این فعال مدنی نوشته که زندانیان از اینکه چه قرصی به آنها داده شده بی‌اطلاع بودند.

او همچنین در بخش نهایی گزارش خود نوشته است که اقدامات خارج از قانون مختلفی در رسیدگی به پرونده صورت می‌گیرد از جمله اینکه زندانیان حتی پس از اتمام بازجویی و تحویل دفاع آخر به بازپرس، در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند و بعضا با وجود ارسال پرونده به دادگاه کماکان تحت بازجویی هستند. این در حالیست که طبق قوانین، ماموریت بازجو و ضابط پس از اتمام مراحل بازجویی و تحویل دفاع آخر در شعبه بازپرسی به پایان رسیده و حق مداخله در پرونده ندارند.

وضعیت اسفناک نگهداری زندانیان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین در حالیست که ورود بازداشت شدگان به این زندان از هنگام آغاز اعتراضات سراسری در ایران به شدت افزایش یافته است.

بنا بر گزارش نهادهای حقوق بشری، در جریان اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در ۲۵ شهریور آغاز شده و تاکنون ادامه دارد، دست‌کم ۱۸ هزار و ۲۱۰ نفر بازداشت شده‌اند. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.