پلنگ سرخه حصار همچنان در رصد کارشناسان محیط زیست/ اقدامات برای زنده‌گیری ادامه دارد

یکشنبه, 13ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

تهران – ایرنا – معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پلنگ سرخه حصار همچنان در رصد کارشناسان محیط زیست است و اقدامات برای زنده‌گیری این حیوان ادامه دارد اما به علت وسیع بودن محدوده، زنده‌گیری زمان‌بر شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری افزود: بر اساس یک گزارش در روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه سال جاری، گربه سانی در حوالی پادگان ۰۱ ارتش دیده شد که بلافاصله با اطلاع به همکاران محیط‌زیست استان تهران، یگان حفاظت و همکاران دامپزشک دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، پایش منطقه آغاز و در بررسی‌ها مشخص شد که این گربه‌سان یک قلاده پلنگ است.

وی اظهار داشت: در راستای بررسی‌ها مشخص شد که این پلنگ مدت نسبتا طولانی است که وارد این پادگان و سایر محوطه‌های بزرگ مجاور پارک ملی شده و به دلیل وجود مکان‌هایی که امکان اختفا داشته، مستقر شده است و از مواد غذایی دور ریختنی پروتئینی و شکار گربه و سگ‌های بلاصاحبی که در آن محل بودند، تغذیه می کرده و با آن محیط به دلیل وجود مواد غذایی آسان، کنار آمده است.

اکبری افزود: در ابتدا تلاش شد تا با استفاده از سلاح بیهوشی نسبت به زنده‌گیری این حیوان اقدام شود که به دلیل بزرگ بودن فضا، موفقیت آمیز نبود و مجبور به تله‌گذاری شدیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش نیروهای حفاظت محیط زیست برای زنده‌گیری این گونه گفت: سه تله جعبه‌ای ضامن دار در محل با گذاشتن طعمه نصب شد اما پلنگ گرایشی به سمت تله‌ها نداشته است و به نظر می‌رسد که به دلیل در دسترس بودن غذا، سراغ تله‌ها نمی‌آید.

وی تصریح کرد: این پلنگ در چند روز گذشته مشاهده نشده بود که برداشت این بود که به سمت طبیعت رفته است اما در روز گذشته یک بار دیگر دوربین‌های مداربسته حضور این حیوان را در مراکز نظامی ثبت کرده‌اند.

اکبری اظهار داشت: آخرین تصمیمی که کارشناسان فنی در این زمینه گرفته اند این است که اگر تله‌ها جواب ندهد از کومه سیار یا ابنیه موجود در مسیرهایی که دوربین این پلنگ را ثبت کرده است برای دارت کردن حیوان ( بیهوش کردن) با استفاده از اطلاعاتی که از دوربین‌ها استخراج شده، استفاده شود که بتوانیم حیوان را بیهوش و از آن منطقه منتقل کنیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا کنون این حیوان به سمت شهر خارج نشده و خطری ساکنان مناطق اطراف را تهدید نمی‌کند و خوشبختانه در مراکز نظامی نیز هیچ گونه حمله یا خطری برای کارکنان نداشته است. همکاری خوبی برای ورود همکاران محیط زیست و تلاش برای زنده‌گیری این گونه مهیا شده اما چون محدوده وسیع و تقریبا خلوت است و فضاهایی برای اختفاء این گونه وجود دارد، زنده گیری اندکی زمان‌بر شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.