محسنی اژه‌ای: محاکمه برخی معترضان «در زمان واقعاً واقعاً کوتاه» انجام شد

دوشنبه, 14ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

سه نفر از معترضان بازداشتی در دادگاه کرج

رادیو فردا

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، می‌گوید که محاکمه برخی معترضان بازداشتی که به صدور حکم اعدام و زندان‌های طولانی‌مدت منجر شده، «در زمان کوتاه، واقعاً واقعاً کوتاه» انجام شده و احکام آن‌ها به‌زودی اجرا می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، آقای محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۱۴ آذر با تأکید بر کوتاه‌مدت‌بودن روند محاکمه معترضان گفت احکام تعدادی از معترضان که آن‌ها را «مفسد و محارب» خواند، «بعضاً تأیید شده و به‌زودی اجرا خواهد شد».

اشاره رئیس قوه قضاییه به اتهامات «محاربه و افساد فی‌الارض» است که در هفته‌های اخیر علیه شماری از معترضان بازداشتی مطرح شد؛ اتهاماتی که به صدور حکم اعدام منجر می‌شود.

تصویری از نخستین جلسه دادگاه روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در کرج

دادگاه مرگ بسیجی در کرج؛ ۱۵ متهم از جمله سه کودک به افساد فی‌الارض متهم شدند

محسنی اژه‌ای گفت در پرونده مربوط به کشته‌شدن دو مأمور حکومتی در مشهد پرونده احکام متهمان صادر شده و «برای تأیید» به دیوان عالی کشور رفته است.

به‌گفته او حکم پرونده مربوط به کرج نیز امروز، ۱۴ آذر، صادر می‌شود و پرونده‌های مربوط به اصفهان نیز «در شرف آماده شدن است».

پیشتر اعلام شده بود که نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مرگ روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در کرج، روز ۹ آذر تشکیل شد.

این پرونده دارای ۱۵ متهم است که سه نفر از آنان تنها ۱۷ سال دارند و برای همه این افراد اتهام «افساد فی‌الارض» تعیین شده است.

حکم اعدام برخی معترضان بازداشت‌شده در حالی صادر می‌شود که در بولتن لورفتهٔ خبرگزاری فارس آمده است قوه قضائیه برای ۸۰ نفر از متهمان بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری «حکم محاربه» صادر کرده است.

پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه نقض حقوق بشر در ایران، از تشدید سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرده و گفته بود مقام‌های جمهوری اسلامی «کارزاری» برای صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد همچنین از احتمال صدور حکم اعدام برای بیش از ۲۰ نفر از بازدشت‌شدگان اعتراضات «زن زندگی آزادی» خبر داده بود.

روز گذشته، یکشنبه ۱۳ آذر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد مجازات‌های اعدام اجراشده در ایران با اجرای چهار حکم جدید در روز یکشنبه از مرز ۵۰۰ اعدام فراتر رفت و این در حالی است که این تعداد مجازات اجراشده مربوط به ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۲ است.

این در حالی است که بر اساس این گزارش، تعداد اعدام‌شدگان در جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳۳۳ نفر اعلام شده بود.

سرعت‌گرفتن محاکمه برخی معترضان بازداشت‌شده در حالی است که در ادامه اعتراضات سراسری که از ۲۶ شهریور در پی اعلام خبر کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس شروع شد و پیوسته ادامه داشته، از امروز ۱۴ آذر موج تازه‌ای از اعتصابات سراسری آغاز شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.