مرگ دسته‌جمعی دست‌کم ۲۵۰۰ فُک خزر در سواحل روسیه

دوشنبه, 14ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

لاشه یک فک در ساحل روسیه

رادیو فردا

رسانه‌های روسیه از مرگ دسته‌جمعی دست‌کم ۲۵۰۰ فُک خزر در سواحل این کشور خبر داده‌اند.

پیشتر، منابع محلی شمار فک‌های کشته شده در سواحل داغستان، شمال دریای خزر را ۷۰۰ راس اعلام کرده بودند، اما زائور گاپیزوف، رئیس مرکز حفاظت از محیط زیست خزر به ریانوستی گفت که تاکنون لاشه ۱۷۰۰ فک کشف شده و در نهایت ساعاتی پیش خبرگزاری تاس از قول مقامات رسمی، شمار فک‌های کشته شده در مناطق مختلف سواحل روسیه طی چند روز گذشته را ۲۵۰۰ راس اعلام کرد.

گزارش‌های متعددی از مرگ دسته‌جمعی این گونه در معرض خطر طی سال‌های گذشته منتشر شده که به‌طور عمده مربوط به آب‌های ساحلی روسیه در دریای خزر بوده است.

ریانوستی از قول آقای گاپیزوف گزارش داده است که از لاشه‌های فک‌ها نمونه‌برداری شده و بررسی‌ها پیرامون علت احتمالی مرگ آنها به خاطر مسمومیت یا بیماری در جریان است. او همچنین گفت علت مرگ فک‌ها مربوط به صیادان نیست.

روسیه به همراه دیگر کشورهای ساحلی خزر سال‌هاست که صید فک‌های خزر را ممنوع کرده، اما گزارش‌هایی از کشته شدن فله‌ای آنها توسط ماهی‌گیران منتشر می‌شود، چرا که فک‌ها ماهی‌های گرفتار شده در تور صیادان را می‌خورند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد آمارهای دقیقی درباره جمعیت فک‌های خزر وجود ندارد و در حالی که سازمان ماهی‌گیری روسیه شمار آنها را ۲۷۰ تا ۳۰۰ هزار راس اعلام کرده، مرکز حفاظت از محیط زیست خزر در روسیه این رقم را ۷۰ هزار راس گزارش داده است.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس و تاس؛ د.خ/س.ن

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.