خاتمی: شعار زیبای «زن زندگی آزادی» حرکت جامعه به سوی آینده بهتر را نشان می‌دهد

سه شنبه, 15ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

محمد خاتمی

محمد خاتمی

محمد خاتمی رئیس‌ جمهوری پیشین ایران، روز سه‌شنبه در پیامی به مناسبت روز دانشجو نوشت که «شعار زیبای زن زندگی آزادی»، حرکت جامعه به سوی «آینده بهتر» را نشان می‌دهد.

آقای خاتمی در این پیام که روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، یک روز پیش از روز دانشجو در ایران منتشر شد، همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرد «وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند».

او همچنین از حکومت خواست که به جای «برخورد ناروا» با معترضان، «دست یاری به سوی آنان دراز کنند».

محد خاتمی نوشت: «آنچه موجب تأسف فراوان است، بازداشت گسترده دانشجویان و ایجاد محدودیت‌های آموزشی، صنفی و سیاسی برای آنان و اخراج و اعمال فشار بر استادان است؛ امری که نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیّت پایدار دانشگاه و جامعه را تأمین می‌کند.»

در هفته‌های اخیر که دانشگاه‌های ایران یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات بوده، گزارش‌های متعددی از افزایش سختگیری‌ها و فشار بر دانشجویان در سراسر کشور منتشر شده است.

آقای خاتمی که پیشتر در پیام دیگری تاکید کرده بود «براندازی نه ممکن است، نه مطلوب»، خطاب به دانشجویان نیز گفت: «نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیت پایمال شود.»

این پیام خاتمی در حالی است که از روز دوشنبه اعتصاب‌های سراسری در ایران آغاز شده و تا روز چهارشنبه، ۱۶ آذرماه، که همزمان با روز دانشجو در ایران است، ادامه دارد.

پیشتر گزارش‌هایی از تلاش اصلاح‌طلبان برای کمک به عبور جمهوری اسلامی از بحران کنونی منتشر شده که دیدارهای جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه بخشی از این تلاش‌هاست.

همچنین محمدعلی ابطحی، از اصلاح‌طلبان نزدیک به خاتمی، از نامه‌نگاری خاتمی با علی خامنه‌ای خبر داد و نوشت: «در اعتراضات اخیر، علیرغم مکاتبه آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌طلبان با مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ای از این‌که خواسته‌ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد، نیست.»

تمام گزارش‌ها از تلاش اصلاح‌طلبان برای کمک به حل بحران کنونی در حاکمیت با نظر منفی و حتی بی‌اعتنایی گستره وسیعی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.