پخش اعترافات اجباری جدید؛ افزایش نگرانی از سرنوشت چهار زندانی سیاسی

سه شنبه, 15ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی در تاریخ ۱ مردادماه، توسط ماموران سازمان اطلاعات فراجا در منطقه سوما برادوست شهرستان ارومیه بازداشت و اخیرا اعترافات اجباری جدیدی از این زندانیان منتشر شده است. علیرغم گذشت بیش از سه ماه از زمان بازداشت، وکیل مدافع این شهروندان به پرونده و موکلان خود دسترسی ندارد. مجموع این شرایط موجب افزایش نگرانی خانواده آنان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، انتشار اعترافات اجباری تلویزیونی جدید از محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی موجب افزایش نگرانی خانواده این شهروندان شد.

خانواده این شهروندان علیرغم گذشت ۱۳۶ روز از زمان دستگیری آنان، کماکان از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه آنها بی اطلاع هستند. همچنین وکیل مدافع این زندانیان از دسترسی به پرونده موکلانش محروم مانده و اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت آنان ندارد. مجموع این شرایط موجب افزایش نگرانی خانواده این شهروندان شده است.

محسن مظلوم (معروفی) ۲۷ ساله اهل مهاباد، پژمان فاتحی ٢٧ ساله‌ اهل کامیاران، وفا آذربار ٢٨ ساله‌ اهل بوکان و هژیر فرامرزی ٢٨ ساله‌ اهل دهگلان در تاریخ ۱ مردادماه، توسط ماموران سازمان اطلاعات فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) در منطقه صومای برادوست شهرستان ارومیه بازداشت شدند.

در تاریخ ۱ مردادماه ۱۴۰۱، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ضمن اعلام خبر بازداشت این افراد مدعی شده بود: “شبکه‌‌ای از عوامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی توسط سربازان گمنام امام زمان شناسایی و کلیّه‌ی عناصر عملیاتی بازداشت شدند.”

همچنین این خبرگزاری مدعی شده بود: “اعضای این شبکه که از طریق یکی از کشورهای همسایه با عوامل سازمان جاسوسی – تروریستی موساد در ارتباط بوده و از اقلیم کردستان وارد کشور شده بودند، با بهره‌گیری از بروزترین تجهیزاتِ عملیاتی و ارتباطی و قوی‌ترین مواد انفجاری، قصد انجام اقدامات خرابکارانه و عملیات تروریستی بی‌سابقه‌ای در برخی نقاط حسّاس و اهدافِ از پیش تعیین شده را داشتند که با عملیات چند مرحله‌ای جملگیِ آنها دستگیر، تسلیحات، مواد انفجاری، تجهیزات فنّی و ارتباطی آنها نیز به طور کامل کشف و ضبط شده است.”

حزب کومله کردستان ایران، از احزاب اپوزیسیون کردستان که بازداشت شدگان به عضویت در این تشکل متهم شده اند در واکنش به گزارشات رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی، با صدور بیانیه ای اتهامات مطروحه علیه چهار بازداشت شده فوق الذکر را رد کرده و در خصوص سناریوسازی نهادهای امنیتی برای بازداشت شدگان هشدار داد.

مهرماه امسال پس از گذشت حدود ۸۰ روز از زمان دستگیری این افراد، اولین بخش از اعترافات اجباری آنان از شبکه های تلویزیونی داخلی پخش شد. در این اعتراف اجباری منتشر شده این شهروندان را با “سرویسهای جاسوسی بیگانه” مرتبط دانسته و اعلام کردند که آنها “در محل مرکز حساس در اصفهان” بازداشت شده اند. پیشتر نیز سازمان اطلاعات فراجا در اطلاعیه‌ای اتهامان این افراد را “جاسوسی برای یک کشور خارجی” عنوان کرده بود.

به گفته یک منبع مطلع، پس از اعلام این خبر خانواده و وکلای آنان علیرغم جست و جو در زندان های ارومیه، اصفهان، تهران و کرج جهت اطلاع از محل نگهداری این زندانیان، به اطلاعی دست نیافتند.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این افراد به هرانا گفته بود: “خانواده این شهروندان طی یک ماه گذشته جهت کسب اطلاع از وضعیت فرزندانشان بارها به اطلاعات شهرهای کامیاران، سنندج، بوکان، مهاباد و ارومیه مراجعه کرده، اما هیچگونه پاسخی از طرف ماموران امنیتی در خصوص سرنوشت این افراد دریافت نکرده اند. همچنین ماموران به خانواده آنها بی احترامی کرده و به آنها گفته شده است این افراد در اینجا حضور ندارند.”

علاوه براین، همسر یکی از چهار شهروند بازداشتی به هرانا گفت: “ما نگران هستیم طی این مدت بازداشت و بی خبری این افراد تحت شکنجه قرار بگیرند و با فشار نهادهای امنیتی وادار به اعترافات اجباری شوند. تا این لحظه ما حتی نمیدانم آنها زنده هستند یه کشته شده اند.”


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.