بروز افزایش «شدید» در قیمت خوراکی‌ها و محصولات کشاورزی در ایران

چهارشنبه, 16ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

در حالی که رسانه‌ها در ایران خبر از افزایش شدید قیمت محصولات خوراکی و کشاورزی داده‌اند، ‌بر اساس آمار جدید، تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در آبان‌ماه گذشته در ۱۲ استان کشور بالاتر از ۷۰ درصد ثبت شده است.

اقتصادنیوز روز چهارشنبه در این باره نوشت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در آبان ماه برای دوازده استان ایران بالاتر از ۷۰ درصد به ثبت رسیده که استان سیستان و بلوچستان با اختلاف در صدر این لیست قرار دارد.»

در این گزارش آمده است: «تورم نقطه به نقطه سیستان و بلوچستان در آبان‌ماه ۸۴ درصد برآورد شده، این بالاترین تورم خوراکی ها میان تمامی استان‌های ایران محسوب می‌شود. استان لرستان نیز با تورم نقطه به نقطه خوراکی ۷۸ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. به ‌طور کلی می‌توان گفت که ۱۲ استان ایران در آبان تورم نقطه‌ای خوراکی‌هایشان بالاتر از ۷۰ درصد بوده است.»

همین وب‌سایت خبری روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، نوشته بود: «تورم نقطه به نقطه در آبان‌ماه ۴۸.۱ درصد برآورد شده، به بیان ساده‌تر متوسط هزینه‌ای که یک خانواده ایرانی برای تهیه یک سبد مشخصی از کالا و خدمات در آبان امسال انجام داده، نسبت به هزینه‌ای که برای تهیه همین سبد در آبان سال گذشته متحمل شده، حدودا یک و نیم برابر شده است.»

تورم نقطه به نطقه غیر خوراکی و خدمات در آبان امسال به ۳۷ درصد هم نمی‌رسد، اما تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در همین ماه ۶۷.۷ درصد بوده است. این داده‌ها نشان می‌دهند در یک سال گذشته فشار تورمی بیشتر مربوط به افزایش قیمت خوراکی‌ها و مواد غذایی بوده است.

برخی کارشناسان دلیل اصلی این رخداد را «جراحی اقتصادی» دولت در ابتدای سال برشمرده‌اند.

دولت ابراهیم رئیسی در ابتدای سال ۱۴۰۱ با اجرای سیاست اصلاح یارانه کالاهای اساسی، دست به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی زد که این امر منجر به افزایش شدید قیمت‌ها به‌ویژه در بخش خوراکی‌ها شد.

همزمان این روزها باز هم قیمت محصولات کشاورزی در ایران افزایش داشته است.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، روز ۱۶ آذر علت افزایش قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و خیار را سردی هوا عنوان کرده و به ایسنا گفت: «در فصل سرد قیمت محصولات کشاورزی کمی بیشتر می‌شود، زیرا هزینه‌ها افزایش می‌یابد و محصولات دیرتر عمل می‌آیند.»

در همین حال احتمالا اعتراض‌های سراسری ایران به خصوص اعتصابات در بخش ترابری در کاهش عرضه و افزایش تقاضا نقش داشته است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.