حملات روسیه به نیروگاه‌ها؛ دومین شهر بزرگ اوکراین در خاموشی فرو رفت

شنبه, 26ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

دست کم سه کشته در جریان حملات موشکی روز جمعه گزارش شده است

بی بی سی فارسی

 

پس از آن که روز جمعه روسیه چندین نیروگاه برق اوکراین را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد، خارکیف، دومین شهر بزرگ این کشور برای ساعت‌ها در خاموشی فرو رفت و مقام‌های آن از آسیب وسیع به تاسیسات برق این شهر خبر دادند.

او که یک نوزاد دو ماهه دارد گفته تنها چند دقیقه بعد از آغاز حملات هوایی چراغ‌ها شروع به قطع و وصل شدن کردند و ۱۰ دقیقه بعد برق رفت.

آناستازیا گفته با قطع برق آب هم قطع شد چرا که پمپ‌ها با برق کار می‌کنند. «به این ترتیب، در حقیقت شهر ما بدون آب و برق مانده».

اولگ سینگوباف، از مقام‌های ارشد منطقه خارکیف گفته برق بین ۵۵ تا ۸۵ درصد ساکنان در ساعات پایانی روز جمعه وصل شده و احتمالا مابقی خانه‌ها هم تا نیمه شب جمعه وصل خواهد شد.

با این حال، شرکت متولی شبکه‌های انتقال برق در اوکراین – اوکرنرژو – گفته وسعت خسارات به حدی است که ممکن است زمان بیشتری برای ترمیم خطوط نیاز باشد.

این شرکت اعلام کرده سیستم برق اوکراین به علت حملات روز جمعه حدود نیمی از ظرفیت خود را از دست داده و به همین علت در حال حاضر الویت برق رسانی به اماکنی چون بیمارستان‌ها، شبکه‌های آبرسانی و فاضلاب شهری داده شده است.

یوری ساک، وزیر دفاع اوکراین هم به بی‌بی‌سی گفته نیروهای اورژانس در حال فعالیت برای وصل مجدد برق هستند اما موقعیت «بسیار دشوار» است و با تکرار حملات روسیه امکان احیای شبکه‌های برق دشوارتر می‌شود.

حمله روز جمعه به خرسون دست کم یک کشته بر جای گذاشت. خرسون به تازگی از اشغال نیروهای روس رها شده است

حمله روز جمعه به خرسون دست کم یک کشته بر جای گذاشت. خرسون به تازگی از اشغال نیروهای روس رها شده است

 

در کی‌یف، پایتخت، این حملات قطار زیرزمینی را از کار انداخت. در سایر شهرهای دست کم ۳ کشته و ۱۳ مجروح گزارش شده است.

فرمانده ارتش اوکراین گفته آژیر خطر روز جمعه در سراسر اوکراین به صدا در آمد و سیستم‌ها ضدهوایی توانستند ۶۰ موشک از میان ۷۶ موشک شلیک شده که اکثرا کروز بودند را رهگیری و منهدم کنند.

مقام‌ها در اوکراین می‌گویند بیشترین موشک روانه کی‌یف شده بود اما سیستم‌های ضدموشکی توانستند ۳۷ موشک از میان ۴۰ موشک شلیک شده به سوی پایتخت را رهگیری و در هوا منهدم کنند. این بزرگترین حمله موشکی به کی‌یف از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال گذشته بوده است.

اوکراین روسیه را به استفاده از سرمای هوا به عنوان یک سلاح متهم می‌کند و می‌گوید در حالی که برودت هوا در اکثر مناطق اوکراین به زیر صفر رفته روسیه تاسیسات زیربنایی را هدف می‌گیرد.

حملات موشکی و پهپادی قرار داد، خارکیف، دومین شهر بزرگ این کشور برای ساعت‌ها در خاموشی فرو رفت و مقام‌های آن از آسیب وسیع به تاسیسات برق این شهر خبر دادند.

مقام‌های محلی در اوکراین می‌گویند دست کم ۹ نیروگاه برق طی ۷۶ حمله موشکی و پهپادی که روز جمعه از سوی روسیه صورت گرفت، هدف قرار گرفته و آسیب دیده‌اند.

اگر چه در خارکیف حوالی بعد از ظهر برق حدود ۵۵ درصد خانه‌ها وصل شد اما شهردار این شهر بزرگ گفته خسارات وارد شده به تاسیسات زیربنایی «عمده و اساسی» است.

یک شهروند خارکیف به نام آناستازیا به بی‌بی‌سی گفته حملات هوایی از صبح جمعه آغاز شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.