بیانیه اتحادیه کارگران حمل و نقل ترکیه: رضا شهابی را آزاد کنید

جمعه, 2ام دی, 1401
اندازه قلم متن

بیانیه اتحادیه کارگران حمل و نقل ترکیه: رضا شهابی را آزاد کنید

روز پنجشنبه اول دی‌ماه ۱۴۰۱ اتحادیه کارگران حمل و نقل ترکیه (TÜMTİS )برای همبستگی با رضا شهابی، عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول تجمع کردند.

در جریان این تجمع بیانیه‌ای مطبوعاتی خوانده شد که نویسندگان آن خواستار برگزاری دادگاه عادلانه برای شهابی و رفع موانع آزادی او شدند.

در بخشی از این بیانیه که توسط ارسین ترکمن ریاست شعبه یک اتحادیه کارگران حمل و نقل ترکیه خوانده شد نوشته شده است: « رضا شهابی در اعتصاب غذاست و وضعیت سلامتی او رو به وخامت گذاشته است.»

نویسندگان این بیانیه با اشاره به اینکه رضا شهابی مدیر اتحادیه کارگران حمل و نقل تهران است نوشته‌اند: « این اتحادیه وابسته به فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل است و بیش از ۲۰ میلیون کارگر حمل و نقل در جهان را نمایندگی می‌کند و ما هم بخشی از آن کارگران هستیم.»

این بیانیه علاوه بر حمایت از رضا شهابی به بازداشت شمار زیادی از کارگران و فعالان صنفی معلمان از جمله حسن سیدی اشاره کرده و در بخشی از آن آمده است: « حسن سیدی  از اعضای سرشناس اتحادیه کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه است. فعالان صنفی محبوس در زندان اوین اجازه ملاقات با خانواده و بستگان خود را ندارند و از حق محاکمه عادلانه و دریافت اطلاعات جلوگیری می شود.»

امضا کنندگان این بیانیه و حامیان رضا شهابی با اشاره به گسترش اعتراضات سراسری در ایران پس از قتل مهسا امینی نوشته‌اند: « کارگران اعتصابی حمل و نقل خواهان دستمزد، مزایا، بیمه و حق تشکل های صنفی بهتر هستند. آنها همچنین خواهان آزادی رئیس اتحادیه خود هستند. ما با کارگران حمل و نقل ایران و خواسته‌های برحق آن‌ها اعلام همبستگی می‌کنیم.»

آن‌ها در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به تلاش‌های مداوم آقای شهابی برای پیگیری مطالبات کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران نوشته‌اند: «او  جرمی ندارد جز ایستادگی بر مطالبات کارگران حمل و نقل که در شرایط سخت قرار دارند. او باید فورا آزاد شود.»

رضا شهابی در پی صدماتی که در سال۱۳۹۸ در حین دستگیری و در دوران بازجویی دیده، یک‌بار مورد عمل جراحی کمر و گردن قرار گرفته است؛ اما شرایط موجود در زندان اوین و فشار بازجویی‌های طولانی، دردهای گردن و کتف او را تشدید کرده است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، «رضا شهابی» را به اتهام‌ «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، به مجموع ۶سال حبس تعزیری، که ۵ سال آن قابل اجرا است، محکوم کرده است. این محکومیت جدا از مجازات‌های تکمیلی دیگری است که در حکم آمده است.

در حکم دادگاه بدوی صادر شده، اشاره‌ای به اتهام جاسوسی و اتهاماتی که پیشتر در مستند پخش شده از صداوسیما جمهوری اسلامی به آقای شهابی نسبت داده شده بود، نشده است.

«حسین تاج»، وکیل دادگستری، با اعلام این خبر در توییتر خود نوشت این حکم علیرغم نقص در پرونده و ایرادات گزارش نهاد امنیتی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده است: «در حکم صادره مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲سال تعیین شده‌است.»

رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در خانه خود بازداشت شد.

او که در سال‌های گذشته نیز چندین‌بار با ضرب‌وشتم و خشونت بازداشت و به زندان منتقل شده است، به دیسک گردن و کمر مبتلاست و زندان و شرایط بازداشت وضعیت جسمی او را بحرانی کرده است.

براساس اطلاعات منتشر شده، پزشک معالج این کارگر زندانی به او اعلام کرده است که بایستی بسیار فوری تحت عمل جراحی قرار گیرد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.