تظاهرات و اعتصاب در بوکان؛ شلیک گاز اشک‌آور به معترضان

یکشنبه, 4ام دی, 1401
اندازه قلم متن
اعتصاب در بوکان

 

بوکان

تجمع اعتراضی در بوکان، چهارم دیماه

بی بی سی فارسی

همزمان با چهلمین روز یورش گسترده نیروهای امنیتی و نظامی به شهرهای کردنشین و کشته‌شدن دهه‌ها معترض، در بوکان کسبه و بازاریان اعتصاب کردند و معترضان به خیابان آمدند. گزارش‌ها حاکی شلیک گاز اشک‌آور به معترضان است.

شبکه‌ حقوق بشر کردستان ویدیویی منتشر کرده که معترضان در بوکان تظاهرات برگزار کرده و شعار می‌دهند. بنابر گزارش‌ها تظاهرات «علیرغم حضور گسترده نیروهای نظامی-امنیتی» برگزار شده است.

این نهاد حقوق بشری در تازه‌ترین گزارش خود نوشته «امروز یکشنبه چهارم دی، همزمان با روز چهلم جان‌باختگان اعتراضات مردمی بوکان، کسبه و بازاریان این شهر در اعتصاب کامل به‌سر می‌برند.»

نهادهای مستقل مدنی از جمله اتحادیه آزاد کارگران نیز با انتشار تصاویری گزارش دادند که «خانوادە جانباختگان «با وجود جو شدید امنیتی» بر سر مزار کشته‌شدگان حاضر شدند.

در خبری دیگر، شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد یکشنبه چهارم دی، مراسم چهلم برهان کرمی از کشته‌شدگان اعتراضات در کامیاران در روستای «چروسانه» برگزار شد و سوگواران معترض شعار دادند «شهید نمی‌میرد.»

برهان کرمی ۳۲ ساله ۲۵ آبان در جریان تجمعی مقابل منزل خانواده فواد محمدی با تیراندازی نیروهای نظامی و امنیتی کشته شد.

در پی کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی دختر ۲۲ کرد ایرانی تحت بازداشت در شهریور سال جاری، اعتراضات ضد حکومتی شهرها و استان‌های مختلف ایران را فرا گرفت.

سرکوب شدید در کردستان

حدود چهل روز پیش، در چند شهر کردنشین ازجمله بوکان، مهاباد، جوانرود و سنندج، حکومت دست به سرکوب خونین اعتراضات زد و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تایید کرد که نیروهای نظامی و امنیتی به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

یک هفته پس از سرکوب‌های سنگین در کردستان، محمد کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران هم از اعزام نیروی زمینی به این مناطق خبر داده بود.

شبکه حقوق بشر کردستان شمار شهروندان کرد کشته شده در اعتراضات سراسری را ۱۰۴ نفر اعلام کرده است. این سازمان کشته‌شدگان اعتراضات در استان آذربایجان غربی را ۴۱ نفر عنوان کرده است. بیشتر کشته‌شدگان این استان در شهرهای مهاباد با ۱۳ نفر، بوکان با ۱۲ نفر ثبت شده‌ است.

بنابر بر آمار این نهاد ناظر بر حقوق بشر، ۳۴ نفر در استان کردستان و ۲۰ نفر در استان کرمانشاه به دست نیروهای نظامی و امنیتی حکومت کشته‌شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: , ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.