ایران از حل موارد اختلاف با ۱+۵ خبر داد

شنبه, 21ام دی, 1392
اندازه قلم متن

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران می‌گوید که اختلافات فنی و سیاسی میان ایران و ۱+۵ حل شده است و تصمیم‌گیری نهایی در باره مسایل باقیمانده در پایتخت‌ها اتخاذ و ظرف دو روز اعلام خواهد شد.

روز جمعه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) چهاردور مذاکره میان ایران و ۱+۵ در ژنو پایان یافت. در این دور از مذاکرات عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیرامورخارجه ایران با هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وندی شرمن، نماینده ایالات متحده آمریکا در گروه ۵+۱ گفت‌وگو کرده است.

آقای عراقچی در پایان دو روز مذاکرات به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت که در این گفت‌وگوهای فشرده، نحوه‌ی اجرایی شدن توافق ژنو مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گرفت.

نماینده ایران در این مذاکرات افزود: «نتیجه این بررسی‌ها به پایتخت‌ها منتقل شده و متعاقبا تصمیم‌گیری نهایی در پایتخت‌ها اتخاذ و نتیجه تا دو روز آینده اعلام و گام نخست اجرای توافقنامه ژنو برداشته خواهد شد.»

به گفته عراقچی اختلافات فنی و سیاسی میان طرف‌های مذاکرات حل شده اما راهکارهای ارائه شده باید به تایید مقامات ارشد ایران و گروه۱+۵ برسد.

به نوشته ایرنا عباس عراقچی به همراه تیم کارشناسی ایران از روز پنج‌شنبه نهم ژانویه، با هلگا اشمید در مورد اجرای توافق نامه ژنو از جمله تاریخ اجرای این توافقنامه گفت‌وگو کردند. عراقچی همچنین نشست سه جانبه‌ای با حضور هلگا اشمیت و وندی شرمن برگزار کرده است.

موارد اختلاف ایران و ۱+۵

وندی شرمن‌ نماینده آمریکا و عباس عراقچی در ژنو دیدار و گفت‌وگو کردند.

پیش‌تر دیپلمات‌های غربی گفته بودند که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی که در ماه نوامبر در ژنو به توافق دو طرف منجر شد، به دلیل توسعه نسل جدید سانتریفیوژ‌ها از سوی ایران با موانعی روبرو شده است.

ماه دسامبر سال گذشته علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ساخت هزار ماشین سانتریفیوژ نسل دوم خبر داده و اعلام کرده بود که ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را در جریان این اقدام خود قرار داد.

برخی دیگر از دیپلمات‌های غربی اما تصریح کردند هرچند نصب نسل جدید سانتریفیوژ‌ها موضوع تعیین کننده‌ای در مذاکرات است، اما دلیل توقف مذاکرات تعطیلات پایان سال میلادی گذشته بود و ارتباطی با موضوع سانتریفیوژهای جدید نداشت.

خبرگزاری‌های داخلی ایران اما از قول عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گزارش داده‌اند که درباره توافقنامه ژنو اختلاف نظرهایی میان طرفین وجود دارد. عراقچی گفته بود که این اختلافات باید در سطح سیاسی بررسی شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.