وعده رئیس جدید بانک مرکزی: نرخ ارز را حتما کاهش می‌دهیم

یکشنبه, 11ام دی, 1401
اندازه قلم متن

محمدرضا فرزین، رئیس جدید بانک مرکزی ایران

محمدرضا فرزین، رئیس جدید بانک مرکزی ایران

رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران روز شنبه، ۱۰ دی، در نخستین روز از کار رسمی خود در این مقام وعده داد که «حتما با مداخله مناسب» از بهای ارزهای خارجی در بازار بکاهد.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، ادعا کرد: «نرخ بازار آزاد تحریف شده است؛ عوامل بنیادی اقتصاد ایران این قیمت را تایید نمی‌کند. در ۹ ماه گذشته صادرات غیرنفتی کشور حدود ۳۶ میلیارد دلار بوده و کل واردات کشور ۴۲ میلیارد دلار بوده است. بنابراین از لحاظ تامین ارزی هیچ مشکلی نداریم و نرخ ۲۸۵۰۰ نیازهای ما را به تعادل می‌رساند.»

اشاره او به نرخ جدید ارز در سامانه موسوم به نیما است.

آقای فرزین گفت: «نرخ ارز باید توازن داشته باشد. اکنون در سامانه نیما میانگین نرخ ارز ۲۹ هزار تومان است، از فردا با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه خواهد شد. بخش زیادی از عرضه ارز در نیما مربوط به نفت و محصولات پتروشیمی است. روزانه تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز در نیما معامله می‌شود. در هفته آتی عرضه افزایش پیدا خواهد کرد و تلاش می‌کنیم تمامی نیازها را تامین کنیم.»

او در ادامه با اشاره به رکورد جدید قیمت دلار آمریکا در بازار ایران گفت:‌ «نرخ ۴۴ هزار تومان بازار آزاد نرخ واقعی نیست و علامت‌دهی غلط به بازار کالا می‌دهد. حتما با مداخله مناسب در بازار این نرخی که نباید بپذیریم را کاهشی خواهیم کرد.»

هفته گذشته نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد ایران به رکورد تاریخی ۴۴ هزار تومان رسید.

در انتهای هفته، دولت ابراهیم رئیسی با دو اقدام سعی کرد این بازار را کنترل کند: ابتدا نرخ دلار توافقی با افزایش به ۴۱ هزار تومان رسید که سبب شد نرخ دلار در بازار آزاد حدود دو هزار تومان کاهش پیدا کند و به ۴۲ هزار تومان برسد، و پس از آن با تغییر رئیس بانک مرکزی، سیاست‌های جدیدی برای کنترل دلار مطرح شد.

در بازار ارز توافقی به ازای هر شماره‌ کارت ملی حداکثر دو هزار دلار تخصیص داده می‌شود. قیمت دلار در

محمدرضا فرزین، رییس جدید بانک مرکزی ایران
بیشتر در این باره:

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی ایران شد؛ تداوم بحران ارزی در کشور

بازار توافقی مقداری پایین‌تر از قیمت دلار در بازار آزاد است.

طبق اطلاعات وب‌سایت‌هایی غیررسمی که بهای ارزهای خارجی را در ایران ثبت می‌کنند، نرخ دلار در روز شنبه به ۴۱ هزار و ۲۵۰ تومان رسیده است.

نرخ برابری پوند بریتانیا نیز در روز شنبه ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام شد که نسبت به هفته گذشته حدود دو هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد. هر یورو هم با قیمت ۴۴ هزار و ۲۴۵ تومان معامله می‌شود.

بر اساس اطلاعات همین وب‌سایت‌ها، هر سکه هم ۲۰ میلیون تومان معامله می‌‌شود که نسبت به انتهای هفته گذشته دو میلیون تومان کاهش را نشان می‌دهد.

علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگو با خبرآنلاین پیش‌بینی کرد که احتمالا در نتیجه تغییر و تحولات جدید بانک مرکزی، نرخ آزاد ارز به کانال ۳۸ و ۳۹ هزار تومان در فاز اول برگردد.

وی در توضیح دلیل پیش‌بینی خود گفت: «نرخ دلار در کشور ما دستوری است و به همین دلیل، تحلیل‌های تکنیکال و علم اقتصاد را باید کنار گذاشت. همچنین نیروهای کنش و واکنش بانک مرکزی، قدرت مافیای واردات و دولت است.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. اونی که پایین میارید دلار نیست
    بلکه قدرت خرید و زنده ماندن مردم بیچاره ایران است
    همه مسئولین بی عرضه و بی دانش هستن و استثنا هم نداره