هشدار ترکیه نسبت به کسری گاز صنایع در پی قطع تحویل گاز ایران

شنبه, 17ام دی, 1401
اندازه قلم متن

خط لوله گاز ایران به ترکیه

خط لوله گاز ایران به ترکیه

وزارت انرژی ترکیه در پی اعلام قطع صادرات گاز از طرف جمهوری اسلامی ایران، هشدار داد که صنایع و نیروگاه‌های این کشور با کسری گاز مواجه خواهند شد.

شرکت گاز ترکیه، بوتاش، روز شنبه ۱۷ دی‌ماه اعلام کرد که ایران با ارسال نامه‌ای رسمی از کاهش ۷۰ درصدی صادرات گاز خود به ترکیه به خاطر «نقص فنی در شبکه» از ابتدای سال جاری میلادی خبر داده است.

اما وزارت انرژی ترکیه روز جاری اعلام کرد که ایران صادرات گاز را برای ۱۰ روز به طور کامل متوقف کرده است.

ایران بهمن‌ماه پارسال نیز تحویل گاز به ترکیه را برای دو هفته متوقف کرد. مقامات شرکت ملی گاز ایران همان زمان مدعی شده بودند که «نقص فنی» باعث قطعی صادرات گاز شده، اما ایران زمستان پارسال با کسری هنگفت روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز مواجه بود و امسال این کسری حتی بیشتر هم شده است.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌های روزافزونی از مازوت‌سوزی‌های گسترده در ایران به خاطر کسری گاز منتشر شده بود که به آلودگی شدید هوا انجامیده است.

وزارت انرژی ترکیه به صنایع و نیروگاه‌های برقی هشدار داده است که قطع صادرات گاز ایران منجر به کاهش عرضه گاز به این واحدها خواهد بود، اما گاز مورد نیاز خانوارها از ذخایر زیرزمینی گاز ترکیه تامین خواهد شد.

ایران در زمستان‌ها که مصرف گاز اوج می‌گیرد، سهمی ۱۰ درصدی در تامین گاز ترکیه دارد.

پارسال جمهوری آذربایجان با افزایش فوری صادرات گاز به ترکیه، قطع صادرات گاز ایران را جبران کرد.

در کنار ایران و جمهوری آذربایجان، روسیه نیز صادرکننده گاز طبیعی به ترکیه است. ترکیه همچنین واردات گاز مایع از بیش از ۱۰ کشور، به‌ویژه آمریکا و قطر دارد.

با استفاده از گزارش‌های شرکت گاز ترکیه و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.