اتحادیۀ اروپا و وزرای خارجۀ آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعدام دو جوان معترض ایرانی را محکوم کردند

یکشنبه, 18ام دی, 1401
اندازه قلم متن

اتحادیۀ اروپا و وزرای خارجۀ آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعدام  دو جوان معترض ایرانی را محکوم کردند

اتحادیۀ اروپا و وزرای خارجۀ آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعدام دو جوان معترض ایرانی را محکوم کردند © DR

در ادامۀ واکنش های جهانی به اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی دو جوان معترض ایرانی، اتحادیۀ اروپا و وزرای خارجۀ کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، هلند و آلمان، خواستار توقف فوری صدور و اجرای حکم اعدام علیه معترضان در ایران شدند. مقامات این کشورها همچنین از افزایش فشارها به دولت تهران به دلیل سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران خبر داده‌اند.

در پی اجرای حکم اعدام محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی که در ارتباط با پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان، به دار آویخته شدند، علاوه بر شماری از نمایندگان پارلمان‌های اروپایی، وزرای امور خارجه کشورهای مختلف نیز به اعدام‌ این دو جوان ایرانی واکنش نشان داده اند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را محکوم کرد و گفت: «این اعدام ها بخشی از برنامه کلیدی رژیم ایران برای سرکوب اعتراضات است».

ند پرایس در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است:«ما محاکمه نمایشی و اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را به شدت محکوم می‌کنیم. این اعدام‌ها بخش اصلی تلاش حکومت (جمهوری اسلامی) برای سرکوب اعتراضات است. ما به همراه شرکایمان به تلاش برای پاسخگو کردن حکومت ایران در برابر این سرکوب بی‌رحمانه، ادامه می‌دهیم.»

همزمان، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت: «از اعدام دو جوان ایرانی دیگر به دست رژیم ایران پس از محاکمۀ ساختگی آن‌ها، وحشت‌زده شده ام».

رابرت مالی در ادامه افزود: «این اعدام‌ها باید متوقف شوند. ما و دیگر کشورها در سراسر جهان به پاسخگو کردن دولت ایران ادامه خواهیم داد.»

در همین حال، ملانی جولی وزیر خارجه کانادا نیز در توییتی با اشاره به نام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی نوشت: «جان دو انسان دیگر به‌خاطر اعدام‌های بی‌معنی به دست رژیم ایران، از دست رفت.»

ملانی جولی ضمن اعلام همبستگی با ایرانیانی که برای دستیابی به حقوق اساسی خود دست به اعتراض زده‌اند، افزود:«رژیم ایران باید به این‌گونه احکام وحشیانه و غیرانسانی خاتمه دهد».

از سوی دیگر، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را «نشانه‌ای دیگر از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران» دانست و اعلام کرد که از اعدام آنان به شدت شوکه شده است.

اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه ای، از مقام‌های ایران خواست که احکام اعدام صادر شده برای معترضان را فوراً لغو کنند. در این بیانیه که ساعاتی پس از تأیید رسمی اعدام این دو جوان معترض منتشر شد، اتحادیۀ اروپا ضمن محکوم کردن اعدام، از جمهوری اسلامی خواسته است تا به تعهدات خود در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی پایبند بماند و تحت هر شرایطی به حقوق بنیادین مردم از جمله آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.

اتحادیۀ اروپا در این بیانیه همچنین تأکید می کند که «مقام‌های ایران باید اطمینان حاصل کنند کسانی که به هر شکلی تحت بازداشت یا در زندان هستند، به‌هیچ‌وجه مورد بدرفتاری قرار نمی‌گیرند».

اتحادیۀ اروپا در پایان این بیانیه ضمن تأکید بر بر مواضع سابق خود در «مخالفت اصولی و قاطع با مجازات اعدام در هر زمان و شرایطی»، تصریح کرد: « مجازات اعدام یک شیوۀ مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی است که به عنوان یک بازدارنده در برابر جرم عمل نمی‌کند بلکه نمایانگر انکار کرامت انسانی و تمامیت فردی است و پذیرفتنی نیست.»

همچنین در نمونه‌ای دیگر از واکنش‌های مقام‌های غربی به اجرای حکم اعدام دو معترض دیگر در ایران، جیمز کلورلی وزیر امور خارجۀ بریتانیا، در حساب کاربری حود در توییتر نوشت: «اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی توسط رژیم ایران نفرت‌انگیز است».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

وزیر امور خارجۀ بریتانیا افزود: «رژیم ایران باید فورا به خشونت علیه مردم خود پایان دهد». او در ادامه تأکید کرد: «بریتانیا با مجازات اعدام در هر شرایطی به شدت مخالف است».

همزمان، کاترین کولونا وزیر امور خارجۀ فرانسه نیز در واکنش به اعدام این دو جوان ایرانی در توییتر خود نوشت: «این اعدام‌ها وحشتناک و منزجرکننده است؛ فرانسه مخالفت خود را با مجازات اعدام در هر مکان و در هر شرایطی، اعلام می‌کند.»

در همین حال، آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان نیز در توییتر خود نوشت: «محمدمهدی کرمی و محمدحسینی به دار آویخته شدند؛ دو سرنوشت هولناک دیگر که ما و اتحادیه اروپا را به افزایش فشار بیشتر بر تهران ترغیب می‌کند.»

همچنین ووپکه هوکسترا وزیر امور خارجه هلند نیز در توییتی اعلام کرد که «از شنیدن خبر هولناک اعدام دو جوان معترض در ایران وحشت زده شده است». وی افزود که سفیر جمهوری اسلامی را احضار می‌کند و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که اقدام مشابهی انجام دهند.

او با تاکید بر ضرورت واکنش شدیدتر اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی پس از اعدام این دو جوان معترض، نوشت: «چهارمین بسته تحریم‌های حقوق بشری علیه رژیم ایران برای بررسی در نشست آینده اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی است.»

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.