شبکه های اجتماعی: محمد قبادلو و محمد بروغنی برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند

یکشنبه, 18ام دی, 1401
اندازه قلم متن

اخبار روز

براساس خبر منتشره در شبکه های اجتماعی محمد قبادلو و محمد بروغنی برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده اند. براساس کزارش های فعالان حقوق بشر می خواهند این دو نفر را ساعت شش صبح فردا به دار بکشند.

محمد قبادلو (زادهٔ ۱۳۷۹) یکی از زندانیان در اعتراضات ۱۴۰۱ ایران است که متهم به قتل یک مأمور پلیس و مجروح کردن پنج مأمور دیگر به علت زیر گرفتن ماموران یگان ویژه شده‌ است.

۷ آبان جلسه رسیدگی به اتهامات قبادلو به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. او دو وکیل قبادلو را نپذیرفته و از مرکز مشاوران قوهٔ قضاییه برای وی وکیل درخواست کرد. وکیل مورد نظر وی دربارهٔ روند دادرسی انتقادات جدی مطرح کرده‌ است. از آغاز بازداشت تا دادگاه وکیل مورد نظر وی هیچ دسترسی به وی پرونده و مدارک آن نداشته‌ است. دادگاه وی بدون حضور وکیل برگزار شده‌است. در بین مدارک، هیچ تصویری از محل جرم، مدارک پزشکی قانونی و دیگر مدارک که روال یک دادگاه در مورد تصادف است، وجود نداشته است. محمد قبادلو به بیماری اختلال دوقطبی مبتلاست و در ماه‌های اخیر از درمان خودداری کرده‌است.

در تاریخ ۰۳ دی ۱۴۰۱ دیوان‌عالی کشور با انتشار یک اصلاحیه اعلام کرد که فرجام‌خواهی به‌عمل‌آمده در پرونده “محمد قبادلو” رد شده است و دادنامه نامبرده را کیفری، ابرام کرده است

محمد بروغنی (زادهٔ ۱۳۸۲) یکی از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری ایران در سال ۱۴۰۱ است. او توسط دادگاه انقلاب به محاربه متهم و به اعدام محکوم شده‌است. دادگاه او هفتم آبان به همراه پنج نفر دیگر برگزار شد. در دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی کیفرخواست با عنوان «محاربه» علیه او به اتهام «مشارکت در حریق در فرمانداری پاکدشت و حمله منجر به جراحت» یک مأمور دولت ارائه شد و صلواتی او را به اعدام محکوم کرد. بر پایه خبر هفتم آبان خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، قرار بود جلسه دوم رسیدگی به اتهامات او برگزار شود اما این جلسه برگزار نشد و بر اساس همان یک جلسه، حکم صادر شد.

در اوایل روز دوشنبه ۱۲ دی، گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لغو حکم اعدام او و تغییر آن به «یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق» منتشر شد. نهایتاً خبرگزاری میزان در همان روز اعلام کرد حکم اعدام محمد بروغنی پانزدهم آذر در دیوان عالی کشور ایران تأیید شده‌است.

صدور حکم اعدام در پرونده محمد بروغنی در شرایطی صورت گرفت که او از حق داشتن وکیل انتخابی محروم بود. از جمله اتهامات محمد بروغنی، «کشیدن سلاح سرد قمه، حمله به فرمانداری، آتش‌کشیدن فرمانداری و حمله و مجروح کردن مأمور دولت حین انجام وظیفه» در اعتراضات پاکدشت عنوان شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.