کمبود گاز کسب‌وکارها در برخی شهرهای ایران را تعطیل کرد

چهارشنبه, 21ام دی, 1401
اندازه قلم متن
 
ایران از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان است اما به دلیل سوءمدیریت در حکومت، از بهره برداری کامل از میدان انرژی خود ناتوان است

منبع تصویر،SHANA

 
توضیح تصویر،

ایران از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان است اما به دلیل سوءمدیریت در حکومت، از بهره برداری کامل از میدان انرژی خود ناتوان است

 

به دلیل کمبود گاز، مشاغل در برخی از شهرهای ایران موقتا تعطیل شده و وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده با وجود کمبود، گاز خانگی مشترکان در زمستان سال جاری قطع نشود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران مشاغل در برخی از شهرها و شهرک‌های صنعتی، برخی از پتروشیمی‌ها، کارخانه‌های سیمان و صنایع تولیدات فلزی بعضا تا آخر هفته تعطیل شده است.

خبرگزاری فارس می‌گوید به پیشنهاد «قرارگاه مدیریت جهادی گاز گیلان» و براساس دستور استاندار فردا پنجشنبه تمامی ادارات، نهادها، سازمان‌ها و بانک‌های استان با هدف صرفه جویی در مصرف گاز، تعطیل هستند. وضعیت در استان کردستان، سمنان، و اغلب شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد مشابه است و قرار است بانک های استان البرز هم فردا پنجشنبه تعطیل باشد.

ایران از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان است اما در بهره برداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست. کارشناسان این ناتوانی در تامین گاز را به سوءمدیریت حکومت، فرسودگی صنایع و انزوای بین‌المللی نسبت می‌دهند.

پیش از این وزارت نفت وعده داده بود که فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی وارد مدار مصرف شود اما به دلیل ضعف برنامه ریزی، این فاز به بهره داری نرسید.

کمبود گاز در هفته‌های اخیر باعث شده که به جای آن از سوخت مازوت در نیروگاه های ایران استفاده شود که این وضعیت به آلودگی شدید هواهای شهرها منجر شده است. یک نماینده مجلس شورای اسلامی از این وضعیت با عنوان «خفه شدن مردم» یاد کرده است.

مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران در تابستان ایران و در تب و تاب مربوط به مذاکرات احیای توافق اتمی برجام که قرار بود تحریم‌های آمریکا را رفع کند، می‌گفتند که اروپا «زمستان سخت» و سردی پیش رو دارد و به دلیل قطع گاز صادراتی روسیه، به نفت و گاز ایران محتاج است.

بر اساس ارزیابی‌ها، یکی از دلایل تعلل حکومت ایران در پذیرش توافق احیای برجام پیش از آنکه این موضوع از دستور کار اروپا و آمریکا خارج شود، گرفتن امتیازارت بیشتر از آنها با تصور نیاز به منابع انرژی ایران بوده است.

وزیر نفت ایران: به محض اینکه وارد خانه می‌شوم سریع لباس گرم می‌پوشم

حواد اوجی وزیر نفت ایران گفته «ما از یک ماه پیش به ۲۶ میلیون مشترک گازی در کشور گفته بودیم که رعایت کنید و بهینه مصرف کنید»

منبع تصویر،SHAHRARA

 
توضیح تصویر،

حواد اوجی وزیر نفت ایران گفته «ما از یک ماه پیش به ۲۶ میلیون مشترک گازی در کشور گفته بودیم که رعایت کنید و بهینه مصرف کنید»

دولت‌‎های اروپایی پیش از فرارسیدن فصل سرما به میزانی گاز خریداری و آن را در انبارها ذخیره کردند که قیمت گاز در برخی از بازارهای اروپایی به پایین ترین میزان خود از سال گذشته رسید.

با این حال ایران با عواقب کمبود گاز در حال دست و پنجه نرم کردن است و مقام‌های دولتی ابراز امیدواری می کنند با وجود این شرایط، گاز خانگی قطع نشود.

جواد اوجی وزیر نفت ج ایران امروز پس از جلسه هیات دولت گفته است «امروز در پیک مصرف گاز هستیم سعی داریم توزیع گاز را مدیریت کنیم، خط قرمز ما مصرف خانگی است و به دستور رییس جمهور اولویت اول وزارت نفت همین است. ما از یک ماه پیش به ۲۶ میلیون مشترک گازی در کشور گفته بودیم که رعایت کنید و بهینه مصرف کنید».

وزیر نفت ایران گفته «دمای خانه من ۲۱ تا ۲۲ درجه است به محض اینکه وارد خانه می شوم سریع لباس گرم و جوراب می‌پوشم و نمی گذارم اسرافی شود. امیدوارم زمستان را بدون قطع گاز خانگی پشت سر بگذاریم».

پیش از این احمد زراعت کار، رئیس دفتر انرژی سازمان برنامه و بودجه ایران گفته بود کشور حداقل تا ۲۰ سال دیگر درگیر بحران کمبود گاز است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.