تظاهرات در زاهدان؛ “خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن”

جمعه, 23ام دی, 1401
اندازه قلم متن

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان با اشاره به فقر و نارضایتی اقشار وسیع مردم گفت، “حاکم باید عدالت بورزد و مخالفان و منتقدان را نیز ببیند”. در همین حال اخبار حاکی از تظاهرات اعتراضی وسیع در زاهدان است.

مردم زاهدان همانند جمعه‌های گذشته پس از نماز جمعه به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی و رهبری آن شعار سر دادند.

در ویدئوهای هم‌رسانی شده به‌کرات شعار “مرگ بر لاریجانی و مرگ بر خامنه‌ای” شنیده می‌شود. در شعاری دیگر با اشاره به اوج‌گیری سرکوب و اعدام چهار تن از معترضان گفته می‌شود: “این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه”.

از دیگر شعارها می‌توان به “خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن”، “مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر”، “نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی برابری” و “می‌کشم می‌کشم آن که برادرم کشت” اشاره کرد.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن نوشته‌هایی علیه محمدجواد لاریجانی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اعتراض خود به اظهارات او را نشان دادند.

لاریجانی در ۱۶ دی‌ماه (۶ ژانویه) در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از مواضع مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به ‌تندی انتقاد کرده و خواستار “برخورد” با او شده بود.

عبدالحمید از شروع خیزش سراسری تا کنون به نفع معترضان موضع گرفته است.

بنا بر تصاویری ویدئویی، راسک و خاش نیز صحنه تظاهرات است و شعارهای مشابهی در آن‌ها سرداده می‌شود.

همچنین مطابق فراخوان قبلی، در واکنش به سخنان لاریحانی و در حمایت از مسجد مکی، در اطراف آن زنجیره انسانی تشکیل شد.

لاریجانی عبدالحمید را به دامن زدن به اختلافات “فرقه‌ای” متهم و مسجد مکی که او امام جمعه آن است را به “مسجد ضرار” تشبیه کرده بود. این مسجد “نماد نفاق” در دوره صدر اسلام بود و بنا بر برخی روایت‌ها، پیامبر اسلام دستور ویرانی آن را داد.

عبدالحمید: راه برون‌رفت از مشکلات زندان و اعدام نیست

مولانا عبدالحمید در نماز جمعه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) در زاهدان بار دیگر به انتقاد از سیاست‌های حاکمیت پرداخت.

بنا بر چکیده‌ منتشرشده از سخنان او در کانال تلگرامی رسانه تحکیم ملت، عبدالحمید به فقر، گرانی و نارضایتی‌ در اقشار وسیع مردم اشاره کرد و گفت، حاکم هر کس که باشد نگاهش نباید فقط به یک گروه باشد و باید به این مشکلات رسیدگی کرده و همه را اعم از دوست، مخالف یا منتقد ببیند.

عکسی آرشیوی از مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
عکسی آرشیوی از مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدانعکس: Abdolhamid.net

او وظیفه شخص حاکم را عدالت و رسیدگی به دردهای مظلوم نامید و گفت: «اگر حاکم عدالت نکند و به داد مردم نرسد گناهش سنگین است».

عبدالحمید یادآور شد: «مردم به سر و صدا در آمده‌اند. مردم اگر اعتراض کنند برایشان تبعات دارد. روزنامه‌نگاران و زنان و جوانان و همه طیف‌ها شکایت دارند و فریاد دارند.»

او گفت، مشکلات تنها شامل مسائل اقتصادی نیست و طیف وسیعی از موارد را در برمی‌گیرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان تأکید کرد: «راه برون‌رفت از این مشکلات زندان و اعدام نیست. ما روی اهل سنت، روی قوم فکر نمی‌کنیم. ما روی همه انسان‌ها فکر می‌‌کنیم. ما روی انسانیت فکر می‌‌کنیم».

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.