واکنش جمعی از دانش‌آموختگان دانشگاه تهران به اخراج محسن برهانی

شنبه, 24ام دی, 1401
اندازه قلم متن

پس از اعلام خبر اخراج دکتر محسن برهانی، استاد حقوق دانشگاه تهران از سمتش، جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان ادوار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای حمایت خود را از دکتربرهانی، استاد این دانشکده، اعلام کردند.

پس از اعلام خبر اخراج دکتر محسن برهانی، استاد جزا و جرم‌شناسی دانشگاه تهران، جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان ادوار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای حمایت خود را از دکتربرهانی، استاد این دانشکده، اعلام کردند.

در این بیانیه که به امضای بیش از پانصد نفر رسیده، آمده است «در سال‌های اخیر همواره ثابت شده است که رسانه‌های حکومتی هیچ ابایی از افترا، تهمت و نسبت کذب ندارند.ظاهراً اذناب آن‌ها در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز همین منوال را در پیش گرفته‌اند و در جدیدترین اقدام خود، خیال خام مخدوش کردن چهره دکتر محسن برهانی را در سر پرورانده‌اند.»

در این بیانیه، دانش آموختگان و دانشجویان حقوق و علوم سیاسی با اشاره به سابقه دار بودن اخراج اساتید دانشگاه گفته‌اند: «فراموش نکرده‌ایم که اساتید بزرگی مثل دکتر کاتوزیان، دکتر ممتاز، دکتر جواد طباطبایی، دکتر حسین بشیریه و … نیز با بهانه‌های واهی این‌چنینی از کار برکنار یا بالاجبار بازنشسته شدند.»

همچنین در این بیانیه آمده است که: «مواخذه‌ شخصی به خاطر اظهار نظر علمی در خصوص موضوعاتی که متخصص آن است، علاوه بر مذموم بودن، موجب دلسردی هر چه بیشتر جامعه علمی و دانشگاهی خواهد شد.»

از آغاز اعتراضات سراسری اخیر در ایران و پیوستن بسیاری از دانشجویان و اساتید به اعتراضات، حکومت سعی می‌کند با ترفندهای مختلفی دانشگاه را سرکوب کند و در این راه تعدادی از اساتید دانشگاه در چهار ماه گذشته به دلیل حمایت از معترضان و اننتقاد از حکومت از کار بیکار شده‌اند.

محسن برهانی پس از ابلاغ اخراجش از دانشگاه تهران در توییتر نوشت: کار خوبه خدا درست کنه، سلطان محمود خر کیه؟

آقای برهانی از جمله فعالین توییتر است که در اعتراض به اعدام معترضان مواضع انتقادی تندی علیه حاکمیت گرفت و اعدام‌ها را غیر قانونی و غیر شرعی خواند.

 

 متن کامل بیانیه را در زیر بخوانید:

 

بدون سرمایه ساعتی چهل و دو هزار تومان درآمد داشته باش!

در سال‌های اخیر همواره ثابت شده است که رسانه‌های حکومتی هیچ ابایی از افترا، تهمت و نسبت کذب ندارند.

ظاهراً اذناب آن‌ها در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز همین منوال را در پیش گرفته‌اند و در جدیدترین اقدام خود، خیال خام مخدوش کردن چهره دکتر محسن برهانی را در سر پرورانده‌اند.

هر شخصی که یک روز در دانشکده حقوق و علوم سیاسی زیسته باشد، بی‌شک از زبان دانش‌جویان در خصوص سواد و صلاحیت علمی دکتر برهانی نکته‌ها شنیده است. بنابراین حتی به فرض صحت سندی گزارش مذکور، واضح و مبرهن است که محتوای آن مطابق واقع نیست؛ زیرا صراحت بیان و صلابت دکتر برهانی در بیان حقایق قانونی و حقوق ملت، امر جدیدی نیست و چندین سال است که دشمنی‌ها را برانگیخته است. بی‌خبر نیستیم که فرایند تخریب ایشان از سال‌ها قبل توسط برخی افراد معلوم‌الحال هیئت علمی دانشگاه تهران و عوامل ایشان با جهت‌گیری‌ها و سرسپردگی‌های مشخص، آغاز شده است اما شرایط سیاسی کشور و اعتراضات اخیر، موجب موج‌سواری همین عده شده و آزادگی ایشان در نقد و بیان واقعیت‌ها را دستاویز قرار داده‌اند تا با تخریب ایشان، به آرزوی دیرین خود برسند.

فراموش نکرده‌ایم که اساتید بزرگی مثل دکتر کاتوزیان، دکتر ممتاز، دکتر جواد طباطبایی، دکتر حسین بشیریه و … نیز با بهانه‌های واهی این‌چنینی از کار برکنار یا بالاجبار بازنشسته شدند.

از سوی دیگر، صلاحیت اخلاقی ایشان نیز همواره میان دانش‌جویان زبان‌زد بوده و هست. به ویژه با اقدامات اخیر خود، مدرس درس آزادگی شده و جای خود را در دل‌های تمام مردم آزاده باز کردند.

تمسک به مسائل میان‌مایه‌ای که در گزارش آمده نیز مایه تعجب است؛ مواخذه‌ شخصی به خاطر اظهار نظر علمی در خصوص موضوعاتی که متخصص آن است، علاوه بر مذموم بودن، موجب دلسردی هر چه بیشتر جامعه علمی و دانشگاهی خواهد شد.

در ماه‌های اخیر نیز، استاد ما با تکیه بر سال‌ها تحصیل و تدریس فقه و حقوق و با زبان صریح حقوقی به انتقاد از رویه‌های پیش‌گرفته‌شده در محاکم دادگستری و بی‌قانونی‌هایی که در روند رسیدگی به پرونده‌ی متهمان اعتراضات رخ داده است پرداختند و اصول و قواعد شرعی و قانونی را به مسئولان امر متذکر شده‌اند که آن چنان که به نظر می‌رسد نه تنها گوش شنوایی برای به‌کارگیری انتقادات دلسوزانه وجود نداشته بلکه تصمیم گرفته‌اند با پرونده‌سازی، شایعه‌پراکنی و گشودن عقده‌های پیشین، دانش‌جویان این دانشکده را از سواد ایشان محروم کنند که طبعاً اقدام به این امر، از سوی دانش‌جویان آزاده بی‌پاسخ نخواهد ماند.

بنابراین، ما جمعی از دانش‌جویان و دانش‌آموختگان ادوار مختلف دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ضمن برائت جستن از اقدام موهن خبرگزاری‌های حکومتی، حمایت خود را از دکتر محسن برهانی اعلام می‌داریم.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.