کمبود گاز، آلودگی هوا و اعتراضات سراسری چه بر سر دانش‌آموزان می‌آورد؟

دوشنبه, 26ام دی, 1401
اندازه قلم متن

آسیب اصلی تعطیلی مدارس گریبان قشر محروم و طبقه متوسط را گرفته است و مدارس دولتی در صدر جدول تعطیلی‌ها جهت نبود گاز قرار داشته‌اند.

ایران وایر 

مدارس در ایران، کشوری که  دومین ذخایر گازی جهان پس از روسیه را در اختیار دارد، به دلیل نبود سوخت تعطیل شده است. دانش‌آموزان راهی جز تحصیل از راه شبکه «شاد» ندارند و قطعی اینترنت در ایران هم این امکان را از آن‌ها دریغ کرده است. 

***

یک مدیر مدرسه در تهران به «ایران‌وایر» می‌گوید به دلیل کمبود سوخت،‌ مدارس از نیمه آبان تاکنون در شرایط نیمه تعطیل بوده‌اند ولی به مدیران مدارس گفته شده است که آلوده بودن هوا و کرونا را بهانه تعطیل بودن مدارس عنوان کنند. 

به گفته او، احتمال دارد مدارس تهران به مدت طولانی‌تری در تعطیلات به سر ببرند. 

«نجات بهرامی‌»، کارشناس آموزش نیز با تایید این مساله که تعطیلی مدارس ادامه‌دار خواهد بود، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «احتمالا مدارس تعطیلات طولانی در راه دارند.»

در هفته‌های گذشته، برخی مدارس در ایران به دلیل کمبود سوخت برای گرم نگه‌داشتن کلاس‌هاس درس تعطیل شدند؛ خبری که تاکنون رسانه‌ای نشده بود. ولی روز چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱،‌ با کاهش دما در ایران و بارش برف، برخی استان‌ها، از جمله آذربایجان شرقی مدارس را تعطیل اعلام کردند و معلوم شد مساله فقط سرما نیست، بحران سوخت است. 

در خبری که رسانه‌های داخل ایران از تعطیلی مدارس در استان  آذربایجان شرقی منتشر کرده‌اند، علت تعطیلی مدارس، برودت شدید هوا و «مدیریت مصرف بهینه حامل‌های انرژی» عنوان شده است. 

هرچند از چند روز گذشته خبر تعطیلی مدارس علنی شده است ولی برخی خانواد‌ه‌ها و یک مدیر مدرسه در شمال شهر تهران می‌گویند مدارس از نیمه آبان مشکل تامین انرژی حرارتی را داشته‌ و پی در پی تعطیل بوده‌اند و آموزش از راه دور برگزار شده است.  آسیب اصلی تعطیلی مدارس گریبان قشر محروم و طبقه متوسط را گرفته است و مدارس دولتی در صدر جدول تعطیلی‌ها جهت نبود گاز قرار داشته‌اند.

به گفته آن‌ها، تنها مدارس دولتی تعطیل بوده‌اند و کلاس‌های درس در اغلب مدارس غیر انتفاعی برپا است.

یک مادر ساکن تهران می‌گوید: «این‌جا به طور رسمی اعلام نمی‌کنند که مدارس به دلیل کمبود سوخت تعطیل است ولی گاز نیست. برای روشن نگه داشتن کارخانه‌ها، مازوت می‌سوزانند و به همین دلیل هوا هم آلوده است. مدیر مدرسه دخترم به او گفته است هوا که آلوده است، گاز هم نداریم، چند روزی دوباره مدارس تعطیل می‌شود.»

این مادر اضافه می‌کند: «در مدارس تهران تاکنون به صورت مستقیم به خانواده‌ها نگفته‌اند که مدارس به دلیل نبود گاز و فقدان امکانات گرمایشی تعطیل می‌شوند ولی مدیر مدرسه به دانش‌آموزان گفته است که به دلیل نبود گاز، مدرسه چند روزی تعطیل می‌شود.»

زمستان سختی که قرار بود اروپا را زمین‌گیر کند 

به گفته یک  شهروند ساکن منطقه۴ تهران، به جز مدارس، مجموعه‌های ورزشی شهرداری هم گرمایش ندارند و حتی استخرها تعطیل هستند. 

یک نجات غریق می‌گوید: «به ما گفته‌اند باید بیایید با لباس در محوطه استخر حضور داشته باشید ولی استخر کار نمی‌کند.» 

نجات بهرامی، کارشناس حوزه آموزش و پرورش که مدتی هم معاون روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در ایران بوده است، می‌گوید: «تعطیلی مدارس به دلیل لغزنده بودن معابر و مشکل در عبور و مرور از زمره عوامل عادی تعطیلی مدارس برای تنها یک روز است ولی کمبود سوخت و تعطیل کردن مدارس برای چندین روز متوالی از شگفتی‌های دولت سیزدهم است.» 

 او اضافه می‌کند:‌ «مساله تصمیم‌گیری در مورد تعطیل کردن مدارس در ایران به ادارات آموزش و پرورش تفویض اختیار شده است.» 

تعطیلی بی‌سابقه؛ دولت به مدارس هم رحم نکرد 

به گفته بهرامی، تعطیلی مدارس به دلیل کمبود سوخت تاکنون در ایران سابقه نداشته است: «تا پیش از این، تنها عامل بیرون از مدرسه، یعنی سختی عبور و مرور و لغزنده بودن معابر، بارش برف زیاد و یا آلودگی هوا مدارس را به کرات تعطیل می‌کرد.»

این کارشناس آموزشی اضافه می‌کند: «دیواری کوتاه‌تر از دیوار مدارس در ایران نیست. ارگان‌های مختلف به راحتی و به عنوان نخستین راه‌کار در همه شرایط بحرانی مدارس را در ایران تعطیل می‌کنند؛ برای خلوت کردن خیابان‌ها جهت راحت سرکوب کردن مردم در اعتراضات، مقابله با آلودگی هوای شهرها و حالا هم صرفه جویی در مصرف گاز.»

به گفته او، چون حکومت در حال حاضر بحران مشروعیت دارد، همواره همه تلاش خود را بر این متمرکز کرده است که گاز شهری و منازل مسکونی قطع نشود. این روند سال‌های گذشته نیز پی‌گیری شده است: «سال گذشته دولت گاز صنایع پتروشیمی‌ را قطع ولی تلاش کرد قطع گاز شهری آخرین دیواری باشد که فتح می‌کند. در مورد مدارس هم همین‌طور است.»  

گاز قطع شد، رتبه آموزشی مدارس چه‌قدر افت خواهد کرد؟

آن‌چه باید مورد بررسی قرار بگیرد، این است که تعطیلی پی در پی مدارس چه تاثیری بر کیفیت آموزش در ایران و آسیب رسیدن به تحصیل دانش‌آموزان خواهد گذاشت؟ 

مهم‌ترین مطالعات تطبیقی بین‌المللی در قلمرو ارزش‌یابی تحصیلی، دو آزمون «تیمز» و «پرلز» به شمار می‌روند. 

بر اساس گزارش خبرنامه «انجمن ریاضی ایران»، وضعیت دانش‌آموزان ایرانی در مطالعه بین‌المللی این دو آزمون حدفاصل سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ میلادی نشان از ناتوانی دانش‌آموزان ایرانی از درک مسایل بر اساس نمرات کسب شده در این دو آزمون داشته است. 

این تحقیق نشان می‌دهد ایران رتبه ۱۲ در منطقه خاورمیانه را که بسیار پایین بود، کسب کرده است. 

نتایج آزمون تیمز سال ۲۰۱۹ بیان‌گر این واقعیت است که نمرات دانش آموزان ایرانی به نقطه معیار بین‌المللی متوسط نمره ۴۷۵ و نمره میانی آزمون نمره ۵۰۰ نرسیده‌اند. میانگین جهانی نمره این آزمون ۵۰۰ است. 

در مطالعات تطبیقی بین‌الملی تیمز  سال ۲۰۱۹، کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی، تایوان و ژاپن پنج کشوری هستند که بهترین عملکرد را در این آزمون نشان داده‌اند.

در میان کشورهای هم‌منطقه‌ ایران، قطر و بحرین عملکرد بهتری نسبت به ایران داشته‌اند

با شروع و خاتمه کرونا در دنیا، مدارس بسیاری تعطیل شدند، آموزش آنلاین جای کلاس‌های حضوری را گرفت، شماری از دانش‌آموزان در ایران به دلیل محدودیت‌های اینترنتی و فناوری، مشکلات اقتصادی و در اختیار نداشتن لپ‌تاپ، موبایل هوشمند و کامپیوتر، از مدرسه و تحصیل جا ماندند. 

نجات بهرامی با تایید این نکته می‌گوید:‌ «در سال‌های اخیر به جز مدارس خاص مثل مدارس سمپاد، غیرانتفاعی و شاهد، باقی مدارس به حال خود رها شده‌اند و وضعیت درسی کودکان به شدت افت کرده است.»

اول دی ۱۴۰۱، «علیرضا منادی»، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با اعلام این که متوسط معدل دانش‌آموزان در کشور ۱۱.۵ بوده است، اذعان کرد که این در نوع خود فاجعه است.

این نماینده مجلس گفت باید کاهش معدل دانش‌آموزان در کشور ریشه‌یابی شود، چون باید مشخص شود که ایراد از دانش‌آموزان است یا معلمان.

نجات بهرامی می‌گوید: «مجموعه همه مشکلات را که کنار هم قرار دهیم، باید هم‌ چنین نتیجه‌ای حاصل شود؛ برای نمونه، در دوران همه‌گیری کرونا، غیر از مدارس خاصی که سیستم آنلاین پیشرفته‌ای داشتند، باقی می‌گفتند شبکه شاد هست ولی واقعا آموزشی وجود نداشت. نه اینترنت درست کار می‌کرد و نه شاد محتوای درسی درست و خوبی تهیه کرده بود. در سال‌های اخیر به لحاظ آموزشی، درسی و علمی، دانش‌آموزان در ایران خیلی افت کرده‌اند.» 

او اضافه می‌کند:‌ «الان هم باز با کمبود گاز، سراغ تعطیلی مدارس رفته‌اند، چون تعداد مدارس و جمعیت دانش‌آموزان داخل کلاس‌ها زیاد است. از سوی دیگر، هدر رفت گرما و انرژی در مدارس به دلیل ساختمان‌های غیراستاندارد بسیار بالا است.»

به گفته نجات بهرامی، آسیب اصلی باز هم گریبان قشر محروم و طبقه متوسط را گرفته است و مدارس دولتی در صدر جدول تعطیلی‌ها جهت نبود گاز قرار داشته‌اند. 

در حدود بیش از یک ماه گذشته که برخی مدارس دولتی در ایران به دلیل نداشتن گاز مورد نیاز تعطیل بوده‌اند، غیرانتفاعی‌ها سرپا ماندند. دلیل آن هم تامین شهریه کلاس‌ها توسط والدین، فضای کوچک مدرسه و تعداد کم دانش‌آموزان است. عمدتا مدارس غیرانتفاعی در ساختمان‌های قدیمی مسکونی با چهار یا پنج کلاس دایر هستند و مدیریت گرما در آن‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.