کمبود گاز به افزایش اعتراض‌ها منجر شده است

جمعه, 30ام دی, 1401
اندازه قلم متن

ایران دومین ذخایر گاز طبیعی دنیا را دارد، با این‌ حال مشکلات کمبود و گرانی سوخت جدید نیست و پیش از این نیز ناآرامی‌هایی را در‌پی داشته است

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به بحران کمبود گاز در استان خراسان رضوی که زادگاه ابراهیم رئیسی و «قلب مرکز سنتی حمایت» از او است، پرداخت و نوشت که «رئیس‌جمهوری تندرو ایران در پی بحران گاز با انتقادهای جدیدی مواجه شده که بر تنش‌های ناشی از سرکوب وحشیانه و مداوم او علیه اعتراض‌های ضدحکومتی افزوده است».

در این گزارش آمده است که در هفته گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از افت فشار و قطعی گاز در شمال و سایر نقاط کشور خبر دادند، جایی که تقاضا برای انرژی به‌دلیل برودت هوا در بالاترین حد خود قرار دارد. ده‌ها هزار نفر از ایرانیان در استان خراسان رضوی، روز شنبه ۲۴ دی‌ماه، با قطع گاز خانه‌های خود روبرو شدند. چهار استان شمالی ایران نیز با افت فشار گاز مواجه شدند و مدارس، اداره‌ها و دانشگاه‌ها در بسیاری از استان‌ها، ازجمله تهران، تعطیل شد.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم شهر تربت‌جام در اعتراض به قطع گاز تجمع کردند. تجمع اعتراضی مردم این شهر، نشانه‌ای از کاهش محبوبیت نظام حاکم در میان مردم است که این روزها برای سرکوب گسترده‌ترین خیزش مردمی از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ تلاش می‌کند.  

ایران دومین ذخایر گاز طبیعی دنیا را دارد، با این‌ حال مشکلات کمبود و گرانی سوخت جدید نیست و پیش از این نیز ناآرامی‌هایی را در‌پی داشت. در آبان سال ۱۳۹۸ پس از اینکه دولت، بهای بنزین را افزایش داد، اعتراض‌های گسترده‌ای در ایران آغاز شد، اما آن‌طور که گروه‌های حقوق بشری گفته‌اند نیروهای امنیتی، اعتراض‌های مردمی را با کشتار صدها نفر پاسخ دادند.

با وجود اینکه ابراهیم رئیسی وعده داده بود مشکلات اقتصادی را حتی بدون لغو تحریم‌ها کاهش می‌دهد، شواهد آشکار می‌کند که افزایش خشم عمومی از حکومت در وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی نیز ریشه دارد. برخی کارشناسان از ابراهیم رئیسی سوال کرده‌اند که برنامه هفت هزار صفحه‌ای که در جریان انتخابات ۱۴۰۰ ادعا کرده بود، واقعا وجود دارد؟

معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس، در‌این‌باره به اعتماد آنلاین گفت: «تیم اقتصادی دولت فاقد انسجام است و به همین دلیل شاهد افزایش نرخ ارز و تورم و کوچک شدن سفره‌ مردم هستیم.»

رئیسی از یک‌سو تاثیر تحریم‌های جهانی را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد و از سوی دیگر تلاش نافرجام احیای توافق هسته‌ای را مدیریت می‌کند.  

پول ایران از زمان کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی تهران، ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و در ماه گذشته نیز به پایین‌ترین سطح در برابر دلار آمریکا رسید. ریال ایران در دوره ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی نیز ۴۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد. همچنین سطح فقر و سرعت تورم، به‌شدت افزایش یافته است.

جمهوری اسلامی ایران توانایی تامین گاز موردنیاز خود را ندارد، زیرا از به‌روزرسانی پروژه‌های گازی و ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید، عقب‌ مانده است. اختلال در صادرات انرژی به ترکیه و عراق نیز در همین مسئله ریشه داشت. صادرات گاز ایران با توجه به اینکه دومین ذخایر گاز را دارد، در مقایسه با دیگر همتایان ناچیز است.

ادعای جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نیز مبنی بر اینکه ایران می‌تواند به کاهش بحران انرژی اروپا کمک کند، هرگز محقق نشد، اما آنچه اتفاق افتاد چالش اساسی مردم ایران برای گرم‌ کردن خانه‌ها در فصل زمستان بود.

روز جمعه ۳۰ دی‌ماه نیز همچون دیگر روزهای گذشته، ویدیوهای متعددی از سیستان و بلوچستان در رسانه‌های اجتماعی هم‌رسانی شد که نشان می‌دهد مردم در صف‌های طولانی برای گرفتن کپسول‌های گاز به انتظار ایستاده‌اند. معین‌الدین سعیدی نیز به‌تازگی خبر داد که مردم چابهار برای گرم کردن خانه‌های خود، از فضولات حیوانی استفاده می‌کنند. 

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.