عفو بین‌الملل: ۴۰ اعدام در ایران در دو هفته

جمعه, 27ام دی, 1392
اندازه قلم متن

amnesty

سازمان عفو بین‌الملل، از بزرگترین نهادهای مدافع حقوق بشر در جهان اعلام کرده که ایران از ابتدای سال ۲۰۱۴ یعنی در دو هفته، ۴۰ نفر را اعدام کرده است.

این سازمان در بیانیه ای که پنجشنبه ۱۶ ژانویه (۲۷ دی) منتشر کرده، افزوده که حداقل ۳۳ مورد از این اعدام‌ها در یک هفته گذشته اجرا شده است.

حصیبه حاج صحراوی، معاون عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در این بیانیه گفته است: «تعداد اعدام‌هایی که تاکنون در ایران انجام شده، هراس‌برانگیز است. تلاش حکومت ایران برای تغییر چهره بین‌المللی‌اش اگر با افزایش میزان اعدام همراه باشد، بی‌معنی است.»

خانم حاج صحراوی می افزاید اعدام مجازاتی «بی‌رحمانه، غیر انسانی و تحقیر کننده» است.

ایران در تمام سال‌های اخیر، یکی از سه کشور نخست جهان در تعداد اعدام‌ها بوده و اغلب رتبه نخست در میزان اعدام به نسبت جمعیت را در اختیار داشته است.

معاون عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا خواستار آن شده تا جمهوری اسلامی ایران «فورا اجرای مجازات اعدام را متوقف کند»، مجازاتی که به گفته خانم حاج صحراوی، همواره «نشان داده شده که هیچ تاثیر بازدارنده‌ای بر جرم و جنایت ندارد.»

عفو بین‌الملل اعلام کرده که از ابتدای سال ۲۰۱۴، حکومت ایران به طور رسمی از اعدام ۲۱ نفر خبر داده است اما این سازمان از «منابع قابل اعتماد» خود مطلع شده که به جز این تعداد، ۱۹ نفر دیگر نیز در همین مدت زمانی اعدام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، دست کم یک اعدام در ملاء عام در روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در شهر سیرجان واقع در استان کرمان انجام شده که اتهام فرد معدوم، قتل عمد بوده است.

مقام‌های قضایی و رسمی ایران در تمام سال‌های اخیر اعلام کرده‌اند که مجازات اعدام یکی از اصول اساسی اسلام و مندرج در قرآن است و اجرای آن متوقف نخواهد شد.

مسئولان جمهوری اسلامی گفته‌اند که این مجازات را در جرایم خاصی مانند محاربه (اقدام مسلحانه علیه مردم یا دولت)، قاچاق مواد مخدر و قتل عمد اجرا می‌کنند.
منبع: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.