گزارش روزنامه اکسپرس از پروژه بمب اتم جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تغییر رژیم

سه شنبه, 4ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

nukes.jpgکیهان لندن – روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) گزارش داد که بر اساس تازه‌ترین ادعاهای موثق، رژیم ایران فقط «چند هفته» تا غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم فاصله دارد. سطحی از غنی‌سازی اورانیوم که برای ساخت بمب اتم نیاز است.

در حالی که کارشناسان معتقدند ایجاد یک سامانه اتمی تسلیحاتی برای جمهوری اسلامی ۱۸ ماه دیگر طول می‌کشد، اما بیم آن می‌رود که رسیدن به آستانه غنی‌سازی ۹۰ درصد، غرب و بازیگران منطقه را مجبور به ارزیابی مجدد گزینه‌های خود برای مهار رژیم شرور جمهوری اسلامی کند.

اسرائیل اعلام کرده حمله به تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی یکی از گزینه‌های روی میز برای خنثی کردن تهدیدات اتمی رژیم است و مقامات امنیتی این کشور تاکید کرده‌اند که در صورت لزوم چنین کاری، حمله هوایی باید هرچه زودتر انجام شود، چرا که اگر رژیم ایران به اورانیوم در سطح بمب اتم دست یابد، آن را ۶۰ متر زیر زمین در تاسیسأت فردو پنهان خواهد کرد.

میزان ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی در ایران به ۷۵ کیلوگرم رسیده است که برای ساخت یک بمب هسته‌ای کافیست هرچند کلاهک موشکیِ حامل آن بسیار سنگین خواهد شد.

در شرایطی که کارشناسان بر این باورند رژیم ایران تحت فشار شدید داخلی و خارجی قرار گرفته و در آستانه سقوط است این احتمال وجود دارد که برای مقابله با فروپاشی با سرعت بیشتری برای به دست آوردن سلاح هسته‌ای تلاش کند تا از سقوط محتوم خود جلوگیری نماید.

دکتر بهرام غیاثی کارشناس هسته‌ای می‌گوید: «از نظر فنی هفته‌ها طول می‌کشد تا ایران به غنی‌سازی ۹۰ درصد برسد.»

تهران حتی در حالی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی محدود به تأسیسات می‌دهد، این نکته همچنان پابرجاست که جمهوری اسلامی در حال مسابقه با زمان است و برای زمان خریدن به هر اقدامی دست می‌زند.

دکتر بهرام غیاثی می‌گوید «اعتراضات در ایران در سطح بی‌سابقه‌ای قرار دارند و نرخ ارز به شدت افزایش پیدا کرده. تهران معتقد است که با تسلیحاتی کردن برنامه هسته‌ای خود، موقعیت خود را مستحکم می‌کند و با دستیابی به سلاح اتمی از فروپاشی نظام جلوگیری می‌شود.»

«اکسپرس» همچنین می‌نویسد، محور «جمهوری اسلامی با چین و روسیه» مانع افزایش آسیب‌پذیری‌های رژیم ایران هستند و غرب و بازیگران منطقه‌ای مانند اسرائیل در حال از دست دادن زمان هستند.

یک منبع ارشد اسرائیلی می‌گوید «با چین یک مشکل بلندمدت وجود دارد زیرا درآمدهای نفتی که به ایران می‌رساند به رژیم اجازه می‌دهد تا اثرات تحریم‌ها را کاهش دهد و از سوی دیگر همکاری جمهوری اسلامی با روسیه مهم‌ترین نگرانی است.»

«اکسپرس» در ادامه می‌افزاید، جمهوری اسلامی پهپادهای «شاهد-۱۳۱» و «شاهد-۱۳۶» را برای حملات به زیرساخت‌های اوکراین به روسیه ارسال کرد و حالا انتظار دارد که این خدمتگزاری از سوی مسکو جبران شود.

هرچند نسبت به کمک‌های ولادیمیر پوتین به جمهوری اسلامی برای ساخت بمب اتم تردید وجود دارد اما روسیه همچنان می‌تواند سیستم‌های دفاع هوایی و قابلیت‌های سایبری در اختیار رژیم ایران قرار دهد. همچنین روسیه می‌تواند ماهواره‌هایی برای اطلاعات سایبری، ارسال سیگنال و اطلاعات ارائه دهد. این موارد می‌تواند حملات نظامی علیه تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی را دشوارتر کند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.