ادامه آلودگی هوا؛ تهران و ۵ شهر استان خوزستان در وضعیت «قرمز»

چهارشنبه, 5ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

آلودگی

بی بی سی فارسی

آلودگی هوا در شهرهای مختلف ایران کماکان ادامه دارد و بر اساس اعلام شرکت «کنترل کیفیت هوا» هشت شهر در استان خوزستان به همراه پایتخت در وضعیت «قرمز» قرار گرفته‌اند.

صبح امروز شاخص کیفیت هوای تهران عدد ۱۵۸ را نشان داد که به معنی  هوای ناسالم یا وضعیت «قرمز» است.

بر اساس آمارهای رسمی، شهروندان تهرانی از ابتدای امسال ۳۰ روز هوای ناسالم تنفس کرده‌اند.

همزمان بنا بر اعلام مرکز پایش کیفی هوای ایران، هشت شهر استان خوزستان هم در وضعیت قرمز به لحاظ آلودگی هوا قرار گرفتند.

مسجد سلیمان، ماهشهر، اهواز، شادگان، شوشتر و دزفول از جمله این شهرها بودند.

در بعضی شهرهای دیگر هم وضعیت «نارنجی» اعلام شده که هوای خطرناک برای همه گروههای حساس محسوب می‌شود.

در چنین شرایطی افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

اتفاقات اخیر در حالی است که رئیس سازمان محیط زیست ایران بدون ارائه جزئیات، تعطیلی به دلیل آلودگی هوا در ایران را با کشورهای دیگر جهان مقایسه کرده و تلویحا از آن انتقاد کرده است.

آقای سلاجقه گفته: «در دنیا در بحث شاخص‌های آلودگی هوا برای تعطیلی مدارس، بالاتر از ما عمل می‌کنند مثلا با شاخص ۳۰۰-۲۰۰ فقط مدارس ابتدایی را تعطیل می‌کنند. قبلا هیات وزیران شاخص ۱۵۰ گذاشته است و اکنون می خواهد تصمیم خود را عوض کند»

دولت ایران در پی آن است که با تغییر استانداردهای شاخص آلودگی جلوی تعطیلی مدارس را بگیرد اما وزارت بهداشت به این طرح انتقاد دارد.

محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفته که «دولت به جای این کارها، قانون هوای پاک را اجرا کند.»

او گفته: «در تمام دنیا کودکان جزو گروه های حساس هستند و به آنها توجه ویژه می شود پس دولت باید به دنبال هماهنگی بیشتر برای حل مشکل آلودگی هوا باشد.»

تداوم آلودگی شدید و کم سابقه هوا در شهرهای ایران باعث هشدار برخی از سیاستمداران جمهوری اسلامی ایران شده است.

اخیرا اعضای شورای شهر تهران در نامه ای به سران سه قوا هشدار دادند که «شهروندان تهران در سال جاری تنها دو روز هوای پاک تنفس کردند و این در حالیست که تعداد روزهای ناسالم به بیش از ۱۳۰ روز رسیده است.»

در ایران سالانه ده‌ها هزار نفر در کشور به علت عوارض ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته کارشناسان نبود گاز کافی در داخل ایران به عنوان سوخت پالایشگاه ها باعث شده دولت دوباره به سوخت مازوت روی آورد که همین وضعیت باعث آلودگی شدید و کم سابقه هوا در شهرهای مختلف شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.