وزیر امور خارجه فرانسه با محکوم کردن مجدد سرکوب اعتراضات در ایران خواهان آزادی گروگان‌های فرانسوی شد

پنجشنبه, 6ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه فرانسه با محکوم کردن مجدد سرکوب اعتراضات در ایران خواهان  آزادی گروگان‌های فرانسوی شد

شهاب عموپور

وزیر امور خارجه فرانسه، در گفت‌وگو با همتای ایرانی‌اش، خواستار آزادی شهروندان «فرانسوی و دو تابعیتی» از زندان‌های ایران شد. او در این گفت‌وگو بازهم سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم کرد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همچنان این خواسته‌ها را دخالت در امور داخلی عنوان می‌کند و بر اتهام جاسوسی که بر فرانسوی‌های در بند وارد کرده، اصرار دارد. در پی تماس کولونا با امیرعبداللهیان، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز پنج‌شنبه ششم بهمن خبر داد که این کشور از یک «اقدام هماهنگ درون اتحادیه اروپا برای آزاد کردن گروگان‌های اروپایی در ایران» پشتیبانی می‌کند.

برپایه گزارش وزارت امور خارجه فرانسه، کارتین کولونا در گفت‌وگویی که به‌صورت تلفنی انجام گرفت، یک‌بار دیگر بر خواسته «آزادی فوری ۷ گروگان فرانسوی که به‌صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند» تاکید کرد.

خانم کولونا همچنین با تصریح بر موضع فرانسه در «محکومیت سرکوب اعتراضات توسط رژیم ایران» از جمهوری اسلامی ایران خواست که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد.

در سوی دیگر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر داد که حسین امیرعبداللهیان در این تماس، با «مداخله‌جویانه» خواندن موضع فرانسه در مورد اعتراضات مردم ایران، آن را غیردوستانه قلمداد کرده‌است.

بر پایه گزارش این وزارت‌خانه، امیرعبداللیهان با یادکرد از اقدام نشریه شارلی ابدو در انتشار کاریکاتورهای رهبر جمهوری اسلامی، آن را «ناشایست، موهن و متعرض به مقدسات دینی» عنوان کرده‌است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین با «غیر سازنده» قلمداد کردن تصویب قطعنامه‌ای در پارلمان اروپا به‌هدف «تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران به‌دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر دارد و گام‌های بعدی خود را متناسب با آن تنظیم خواهد کرد.

در خبری که توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انتشار یافت، به درخواست کاترین کولونا برای آزادی «گروگان‌های فرانسوی» نیز اشاره شد.

در این خبر بی آن‌که به پاسخ امیرعبداللهیان در این مورد پرداخته شود، صرفا بر ادعای «این افراد به‌جرم جاسوسی و اقدامات مداخله‌آمیز و ضد امنیت در بازداشت هستند» بسنده شده‌است.

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، همچنین اظهار کرد که وزیر امور خارجه فرانسه در این گفت‌وگو با تاکید بر اهمیت «روابط تهران و پاریس» گفت: فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته‌است.

بر پایه این خبر، کولونا با تصریح بر اهمیت حفظ مناسبات دو کشور، بر تقویت آن از مسیر گفت‌وگو تاکید کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه از اقدام جمهوری اسلامی در بازداشت و حبس شهروندان غربی و دارای تابعیت دوگانه به‌عنوان «دیپلماسی گروگان‌گیری» یاد می‌کند.

قرار است روز شنبه هشتم بهمن ماه، خانواده‌های اتباع غربی که در ایران گروگان گرفته شده‌اند، یک راهپیمایی اعتراضی را در پاریس برگزار کنند.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ششم بهمن خبر داد که این کشور از یک «اقدام هماهنگ درون اتحادیه اروپا برای آزاد کردن گروگان‌های اروپایی در ایران» پشتیبانی می‌کند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.