جمهوری آذربایجان تخلیه سفارتش در تهران را آغاز کرد

یکشنبه, 9ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

سفارت آذربایجان در تهران

جمهوری آذربایجان تخلیه سفارتش در تهران و انتقال کارمندان و خانواده‌های آنها به باکو را روز یک‌شنبه ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) آغاز کرد. این تصمیم پس از حمله یک فرد مسلح به سفارت آذربایجان در تهران گرفته شد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد تخلیه سفارتش در تهران و انتقال کارمندان و خانواده‌هایشان به باکو را روز یک‌شنبه ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) آغاز کرده است.

این اقداام پس از آن روی داد که روز جمعه ۷ بهمن، مردی مسلح به کلاشنیکف به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرد. در جریان این حمله رئیس حراست سفارت کشته و دو نگهبان زخمی شدند. فرد مهاجم دستگیر شده است.

باکو این حمله را یک حمله تروریستی دانسته اما مقامات ایران از به کار بردن واژه “تروریستی” برای این رویداد پرهیز می‌کنند. پلیس ایران نیز اعلام کرده که فرد مهاجم انگیزه‌های شخصی و نه سیاسی داشته است.

اهمیت این حمله در زمان انجام آن است؛ روابط باکو و تهران اخیرا دچار تنش شده است. جمهوری آذربایجان اخیرا اعلام کرد که برای اولین بار سفیر به اسرائیل می‌فرستد. این موضوع خشم مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت.

انجام رزمایش بزرگ سپاه پاسداران در مرز آذربایجان و رود ارس در پاییز گذشته نیز از دید باکو یک “اقدام تحریک‌آمیز” خوانده شد.

فراخواندن سفیر ایران

پس از حمله روز جمعه به سفارت باکو در تهران، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سفیر ایران را فراخواند و خواستار اقدام فوری قضایی در این مورد شد. باکو همچنین اعلام کرد سفارتش در تهران راتخلیه می‌کند.

پیش از آن نیز وزارت خارجه جمهوری آذربایجان حمله به سفارت‌خانه‌اش در تهران را نتیجه ضعف امنیتی و مسئولیت آن را تماما متوجه جمهوری اسلامی دانست و خواهان امنیت بیشتر برای سفارتخانه آذربایجان شد.

پس از این حمله و دستگیری فرد مهاجم، تلویزیون ایران تصاویری از او را منتشر کرد که در آنها او می‌گوید این کار را برای آزادی همسرش انجام داده که به ادعای او “۹ ماه است به زور” در سفارت آذربایجان نگهداری می‌شود.

بعدتر زن جوانی که به عنوان دختر فرد مهاجم معرفی شد، به رسانه‌های ایران گفت که پدرش به خاطر اختلافات خانوادگی به سفارت جمهوری آذربایجان حمله کرده است. این دختر جوان می‌گوید حدود ۹ روز پیش تلفنی با مادرش در آذربایجان صحبت کرده و به پدرش هم گفته که مادرش در سفارت نیست.

گفت‌وگوی تلفنی رئیسی و علی‌اف

روز یک‌شنبه ۹ بهمن ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران تلفنی با الهام علی‌اف همتای آذربایجانی‌اش گفت‌وگو کرد.

طبق بیانیه منتشرشده از سوی دفتر ریاست جمهوری آذربایجان، علی‌اف در این گفت و گو بر “تروریستی” بودن این حمله تاکید و آن را به شدت محکوم کرده است. او همچنین ابراز امیدواری کرده که این اقدام به طور کامل بررسی شده و عاملان آن مجازات شوند.

رئیس جمهور آذربایجان همچنین بر اهمیت تامین امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک تاکید کرده است.

ابراهیم رئیسی نیز ضمن اعلام همدردی با ملت و دولت آذربایجان تصریح کرد که دستگاه‌های امنیتی ماموریت یافته‌اند تا ابعاد این واقعه را پیگیری کنند.

رئیس جمهوری اسلامی همچنین با تاکید بر روابط دوستانه دو کشور گفته است: «دولت‌های ایران و آذربایجان، اجازه نمی‌دهند روابط فیمابین تحت تاثیر القائات بدخواهان دو ملت قرار گیرد.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.