«برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه گرمی شد

دوشنبه, 17ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

بی بی سی فارسی

شروین حاجی پور ترانه سرا و آهنگ سازی که با الهام از نوشته‌های معترضان به حکومت ایران و دلایل آنها برای اعتراضات و نارضایتی خود ترانه «برای» را تنظیم کرد و خواند، برنده بهترین ترانه تاثیر گذار درتغییرات اجتماعی در شصت و پنجمین دور از جوایز گرمی شد.

جیل بایدن بانوی اول آمریکا، در این مراسم با تقدیر از این ترانه و با یادآوری مرگ مهسا امینی و جنبش زن زندگی آزادی، شروین حاجی‌پور را برنده این جایزه اعلام کرد.

این رشته یکی از رشته‌هایی است که برگزار کنندگان جایزه گرمی سال گذشته در ماه اکتبر به رشته‌های رقابتی در این مراسم افزودند.

ترانه “برای…” پس از انتشار در حساب اینستاگرام شروین حاجی‌پور و ظرف دو روز بیش از ۴۰ میلیون بار دیده شد و بسیاری از غیرایرانیان نیز از آن الهام گرفتند.

کریس مارتین گروه پرآوازه موسیقی راک بریتانیایی «کلدپلی»، در کنسرت بوئنوس آیرس خود، این ترانه را همراه با گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی اجرا و آن را به مردم آزادی‌خواه ایران تقدیم کرد.

شروین حاجی‌پور برنده جایزه بهترین ترانه برای تغییرات اجتماعی شد.

جیل بایدن بانوی اول آمریکا در این مراسم گفت یک کمیته ویژه با بررسی بیشتر از ۱۳۰ هزار رای ارسال شده، ترانه برای را برنده دریافت جایزه تاثیرگذاری درتغییرات اجتماعی انتخاب کرده است.

او ترانه «برای» را الهام بخش نامید و آن را «نوایی نیرومند و شاعرانه برای آزادی و حقوق زنان» خواند.

خانم بایدن گفت «شروین را بازداشت کردند ولی این ترانه با موضوع قدرتمندش «زن زندگی آزاد» در سراسر جهان منعکس شد.»

او افزود: «شروین تبریک می‌گویم و از ترانه‌ات متشکریم.»

گرمی

منبع تصویر،GETTY IMAGES

اگرچه شروین حاجی‌پور با ساخت و اجرای «برای» با الهام از نوشته‌های کاربران در شبکه اجتماعی توییتر و در جریان اعتراضات بعد از کشته شدن مهسا امینی شهرت گسترده جهانی یافت اما توجه او در کارهایش به مسائل اجتماعی و سیاسی روز ایران، بسیار پیشتر از این ترانه آغاز شده است.

ترانه «نترس» او که درباره رومینا اشرفی است و یا ترانه «بهار اومد» که به آرزوی او برای آزادی و رفاه عمومی برمی‌گردد از این نمونه‌هاست.

.معصومه ناصری روزنامه نگار  یکی از کارهای درخشان او را ترانه‌ “نترس” خوانده «که با الهام از داستان هولناک کشته شدن رومینا اشرفی به دست پدرش ساخته شده است. او در انتهای این ترانه به مخاطبانش می‌گوید که سالانه بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ قتل ناموسی در ایران رخ می‌دهد. او از فرشته نجاتی، دلبر خسروی، سعیده شریف، ریحانه عامری، خواهران صیادی، علیرضا فاضلی و رومینا اشرفی نام می‌برد و سه نقطه که با نام‌های دیگری پر می‌شود و زنجیره‌ای که پایان ندارد. »

گرمی

منبع تصویر،GETTY IMAGES

 این ترانه پیش از آغاز اعتراضات و جنبش زن زندگی آزادی به موضوع قتل ناموسی زنان و دختران در ایران پرداخته است.

شروین حاجی‌پور که بعد از اقبال گسترده داخلی و بین‌المللی ترانه«برای» توسط حکومت ایران دستگیر شد در مراسم اهدای جوایز گرمی شرکت ندارد اما میلیون‌ها ایرانی این جایزه را نشانه هم‌صدایی جهان با دلایل و «برای»های خشم و اعتراض خود خواهند دانست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.