قرار جلب برای دو مقام سازمان حفاظت محیط زیست در پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران

چهارشنبه, 19ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

پرتو برهانپور، از وکیلان خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران جان‌باخته در حادثه اتوبوس خبرنگاران محیط زیستی، از صدور قرار جلب دادرسی برای مهران نظری سلطان‌آبادی، مدیرکل سابق محیط زیست استان آذربایجان غربی و مختار خانی، رییس اداره محیط زیست شهرستان ارومیه خبر داد.

برهانپور روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «قرار منع تعقیب مسوولان اداره محیط زیست آذربایجان غربی و ارومیه در خصوص اتوبوس خبرنگاران نقض و قرار جلب به دادرسی در خصوص دو مسوول مربوطه به اتهام تسبیب در قتل غیرعمدی و ایراد صدمه بدنی غیرعمدی صادر شد. این قرار قطعی و غیرقابل اعتراض است.»

ریحانه یاسینی، متولد سال ۱۳۷۲ و سردبیر بخش «ایرنا۲۴» خبرگزاری رسمی ایرنا و مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست خبرگزاری ایسنا، دو خبرنگاری بودند که در واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست کشته شدند.

در پی جان‌ باختن یاسینی و کریمی و مصدوم شدن ۲۱ خبرنگار دیگر در واژگونی اتوبوس، شماری از خبرنگاران جان‌ به‌در برده به هنگام بازدید عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از بازماندگان این اتوبوس در ارومیه، به او اعتراض کرده و گفتند که اتوبوس از ابتدا ترمز نداشته: «ما مانده‌ایم که آیا می‌خواستند ما را بکشند؟! کلا بیایند بگویند که ما قصد کشتن شما را داشتیم.»

زینب رحیمی، یکی از این خبرنگاران، با بیان این که مهشاد کریمی سه روز دیگر عروسی‌اش بود، گفت که همسر او در راه است و باید جنازه زنش را به او تحویل بدهیم.

او با اشاره به وضعیت اتوبوس گفت: «من نمی‌دانم چه کسی اتوبوس گرفته است. مگر ما گفتیم که می‌آییم. من سه هفته پیش برای ارومیه گزارش نوشتم. مگر یک ریال پول گرفتم؟ ستاد [احیای دریاچه ارومیه] به ما گفت بیایید. این همه پول خرج کردند برای ستاد، آقای کلانتری یک اتوبوس حق خبرنگاران این مملکت نبود که ما را با یک بنز قراضه بفرستند.»

هادی امیدوار، فرمانده پلیس راه ایران، گفت که اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه سرویس کارکنان کارخانه سیمان بوده و احتمالا به دلیل «رایگان بودن» از آن استفاده شده است.

به گفته امیدوار، مسوول محلی احتمالا به دلیل «رایگان» بودن از اتوبوس کارخانه سیمان برای انتقال خبرنگاران استفاده کرده، در صورتی که در چنین مواردی «مسوول محلی باید به پلیس راه و راهداری اطلاع دهد که مسافران اتوبوس چه کسانی هستند.»

او همچنین گفت که راننده اتوبوس در روز حادثه به پلیس راه اعلام کرده در حال انتقال کارگران کارخانه سیمان است و به دلیل این که سال‌ها همین روند وجود داشته، پلیس نیز آن را تایید کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.