نسرین ستوده یکی از ۱۰ برنده جایزه مدافعان حقوق بشر آمریکا

پنجشنبه, 20ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

نسرین ستوده یکی از ۱۰ برنده جایزه مدافعان حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا شد

نسرین ستوده به همراه ۹ نفر از کشورهای مختلف جهان برنده جایزه مدافعان جهانی حقوق بشر آمریکا شد. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای او را وکیل و فعالی سرشناس نامیده که وکالت بسیاری از “فعالان بازداشتی” را بر عهده داشته است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اسامی ۱۰ چهره برگزیده خود برای اهدای جایزه مدافعان جهانی حقوق بشر این کشور در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرد.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر سرشناس زندانی در ایران نیز یکی از این برندگان است.

در این بیانیه از ستوده به عنوان یک “وکیل حقوق بشری برجسته” یاد شده که وکالت بسیاری از فعالان بازداشت‌شده در زندان‌های جمهوری اسلامی را بر عهده داشته است؛ از فعالان سیاسی گرفته تا فعالان حقوق اقلیت‌ها‌ی قومی و مذهبی و افرادی که برای جرمی که پیش از رسیدن به سن قانونی انجام داده‌ بودند به اعدام محکوم شدند.

در این بیانیه نام نسرین ستوده در کنار نام ۹ برنده دیگر از کشورهای بنگلادش، برزیل، کامبوج، گرجستان، هندوراس، عراق، موریتانی، چین و توگو به چشم می‌خورد.

وزارت خارجه آمریکا “حفاظت و حمایت از مدافعان حقوق بشر” را اولویت کلیدی سیاست خارجی این کشور خوانده و گفته است،‌ این ۱۰ نفر به پاس دفاع از “دموکراسی، برخورداری از عدالت، جامعه مدنی پویا، رفاه اقتصادی و پایداری محیط زیست” برنده این جایزه شده‌اند.

بیش‌تر بخوانید: درخواست نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده برای توقف اعدام 

وزارت خارجه آمریکا یادآوری کرده که ستوده از سال ۲۰۱۰ به بعد بارها زندانی و در سلول انفرادی نگهداری شده و در مارس ۲۰۱۹ نیز به دلیل دفاع قانونی از زنان مخالف حجاب اجباری به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.