اتحادیه اروپا حکم اعدام جمشید شارمهد را “شدیدا” محکوم کرد

جمعه, 5ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

اتحادیه اروپا صدور حکم اعدام را محکوم کرد

اتحادیه اروپا از حکم اعدام جمشید شارمهد شهروند آلمانی-ایرانی محبوس در ایران به شدت انتقاد کرد و آن را “غیرقابل قبول” خواند. این حکم به بحرانی فراتر از آلمان تبدیل شده و اکنون این تنش دامن اتحادیه اروپا را نیز گرفته است.

نبیلا مسرالی، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه ۲۳ فوریه (چهارم اسفند) اعلام کرد که اتحادیه اروپا شدیدا صدور حکم اعدام جمشید شارمهد را محکوم می‌کند.

مسرالی تاکید کرد دسترسی کنسولی باید به این شهروند آلمانی- ایرانی و سایر زندانیان اروپایی داده شود. او همچنین خبر داد که با مقامات آلمانی در تماس است و اتحادیه اروپا هر کاری که بتواند انجام خواهد داد و از تلاش‌ها برای رسیدگی مجدد و عادلانه قضایی به این پرونده با رعایت حقوق دادرسی دفاع خواهد کرد.

پیش از این اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم با انتشار توئیتی نسبت به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد واکنش نشان داد و اعلام کرد که  حکم اعدام برای شارمهد غیرقابل قبول است و آلمان این حکم را به شدیدترین وجه محکوم می‌کند.

شولتس از “رژیم ایران” خواست حکم اعدام شارمهد را پس بگیرد.

ساعاتی پیش از انتشار توئیت شولتس وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که در واکنش به صدور حکم اعدام برای شارمهد، دو دیپلمات ایرانی “عنصر نامطلوب” شناخته شده و اخراج می‌شوند.

تنش میان آلمان و ایران ابعادی وسیع‌تر یافته و اتحادیه اروپا را بر آن داشت که نسبت به آن موضع‌گیری کند. 

سخنگوی بورل یادآور شد که اتحادیه اروپا با مجازات اعدام در هر شرایط مخالفت می‌کند. مسرالی گفت افزایش تعداد شهروندان زندانی اتحادیه اروپا در زندان‌های ایران بسیار نگران‌کننده است.

قوه قضائیه ایران حداقل ۱۷ نفر را با گذرنامه غربی بازداشت کرده است که اکثر آنها دارای تابعیت مضاعف هستند، از جمله دو آلمانی، پنج فرانسوی، یک بلژیکی، یک بریتانیایی چهار آمریکایی، دو اتریشی و دو سوئدی.

جمهوری اسلامی با  بازداشت شهروندان غربی تلاش می‌کنند بر دولت‌های این کشورها فشار بیاورد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.