ادامه سقوط آزاد ریال: دلار از ۵۴ هزار تومان عبور کرد

جمعه, 5ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

ادامه سقوط آزاد ریال: دلار از ۵۴ هزار تومان عبور کرد

سقوط نرخ برابری ریال در برابر ارز‌های خارجی در روز جمعه ۵ اسفند نیز برای چندمین روز متوالی ادامه یافت و قیمت دلار آمریکا از مرز ۵۴ هزار تومان عبور کرد

وب سایت بن‌بست که قیمت ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران را رصد می‌کند، تا لحظه انتشار این خبر قیمت فروش  دلار آمریکا را ۵۴۱۶۰ تومان اعلام کرده است.

این رقم افزایشی بیش از ۴ هزار تومانی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

وبسایت‌هایی که در خارج از ایران قیمت ارز را اعلام و بر اساس آن تبادل می‌کنند هم، قیمت دلار را بیش از ۵۵ هزار تومان اعلام کرده‌اند.

همچنین قیمت یورو تا لحظه تنظیم این خبر به ۵۶۹۷۰ تومان، و قیمت پوند بریتانیا نیز به نزدیک ۶۴۵۵۰ هزار تومان رسیده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی طی هفته گذشته برای مقابله با سقوط آزاد ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی اقدام به راه‌اندازی «مرکز مبادله ارز و طلا» کرده و  ۶۳ سرفصل را برای مصارف ارزی خدماتی (غیربازرگانی) تعیین کرد.

بانک مرکزی ایران گفته قیمت ارز از سوی این مرکز تعیین شده و خرید و فروش ارز در خارج از چارچوب این مرکز «قاچاق» محسوب خواهد شد. این مرکز قیمت دستوری ارز را کمتر از ۴۲ هزار تومان اعلام کرده‌ است.

کارشناسان اقتصادی این سیاست دولت جمهوری اسلامی را «سرکوب قیمتی» دانسته و می‌گویند این سیاست تنها در کوتاه مدت ممکن است با روش‌های امنیتی مانع افزایش قیمت ارز شود. 

به عقیده این کارشناسان، بحران اقتصادی و انزوای روزافزون بین‌المللی ایران در نتیجه سیاست‌های ماجراجویانه جمهوری اسلامی علت‌های اصلی سقوط آزاد ارزش پول ملی ایران هستند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.