آمریکا ۲۶ شرکت و کشتی بین‌المللی مرتبط با تجارت پتروشیمی ایران را تحریم کرد

پنجشنبه, 11ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

نمایی از یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ایران

نمایی از یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند شش شرکت ایرانی و خارجی همراه با ۲۰ کشتی و نفتکش بین‌المللی را به خاطر نقض تحریم‌های پتروشیمی علیه ایران به لیست سیاه خود اضافه کرد.

بر اساس گزارشی که در سایت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده است، بخش عمده‌ای از شرکت‌ها و کشتی‌های تحریم شده، چینی هستند.

به غیر از دو شرکت پتروشیمی شیراز و بوشهر ایران، یک شرکت اماراتی، دو شرکت چینی و یک شرکت ویتنامی نیز در فهرست تحریم‌های روز پنج‌شنبه آمریکا دیده می‌شوند.

نفتکش‌ها و کشتی‌های تحریم شده نیز در رابطه با این شرکت‌ها و همکاری در حمل‌وانتقال محصولات پتروشیمی تحریمی ایران، به لیست سیاه اضافه شده‌اند.

در همین زمینه، وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای در سایت رسمی خود گفته است ایالات متحده آمریکا متعهد به کاهش درآمدهای صادرات انرژی ایران است و کسانی که تجارت نفت و پتروشیمی ایران را تسهیل می‌کنند، تحریم خواهند شد.

این بیانیه می‌افزاید شش شرکت تحریم شده در روز پنج‌شنبه آگاهانه در کار تجارت چشمگیر مواد نفتی و پتروشیمی ایران بودند و ۲۰ کشتی و نفتکش نیز در رابطه با حمل‌وانتقال محموله‌هایی که توسط این شرکت‌ها معامله شده بودند، دست داشتند.

وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است: شرکت ویتنامی در حمل محموله‌های محصولات نفتی و دو شرکت چینی و یک شرکت اماراتی دیگر در حمل محموله‌های پتروشیمی ایران مشارکت داشته‌اند. دو شرکت ایرانی تحریم شده نیز در صادرات فرآورده‌های نفتی ایران دست داشته است.

در ادامه این بیانیه آمده است ما از اقدام علیه آن‌هایی که تحریم‌های ایران را نقض کنند، دریغ نخواهیم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۲۰ بهمن نیز ۹ شرکت ایرانی و خارجی را به‌دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده در رابطه با صادرات محصولات پتروشیمی ایران به فهرست تحریم‌های خود افزوده بود.

شرکت‌های یاد شده به خاطر نقض تحریم‌های پیشین آمریکا علیه شرکت‌های پتروشیمی مارون و همچنین همکاری با شرکت «ترلیانس» هنگ‌کنگ که پیشتر به‌دلیل دلالی محصولات پتروشیمی ایران تحریم شده بود، به لیست سیاه آمریکا اضافه شده بودند.

آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، ده‌ها شرکت پتروشیمی ایران را به خاطر تامین مالی سپاه پاسداران به لیست تحریم‌ها اضافه کرده و در سال‌های گذشته شرکت‌های داخلی و خارجی ناقض این تحریم‌ها را وارد لیست سیاه کرده بود.

صادرات پتروشیمی بعد از نفت خام، مهمترین منبع درآمد صادراتی جمهوری اسلامی است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.